Hrozivý scenár CIA: Ukrajina môže vojnu s Ruskom prehrať už tento rok

Ukrajina môže do konca tohto roka prehrať vojnu s Ruskom, ak jej Spojené štáty neposkytnú ďalšiu vojenskú pomoc, varoval vo štvrtok šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bill Burns. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

19.04.2024 07:50
ukrajina Foto: ,
Ukrajinskí príslušníci 65. brigády pripravujú svoj tank na ďalšiu operáciu na obranu pozícií na frontovej línii v Záporožskej oblasti na Ukrajine vo štvrtok 18. apríla 2024.
debata (47)

Varovanie prichádza krátko pred tým, ako bude Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v sobotu hlasovať o balíku pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov. Americkú vojenskú pomoc už niekoľko mesiacov blokujú republikánski zákonodarcovia spriaznení s Donaldom Trumpom, ktorý sa snaží o znovuzvolenie.

Fiala: Nájdeme spôsob, ako využiť slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu
Video

Administratíva prezidenta Joea Bidena pri lobovaní za zaslanie väčšieho množstva munície a ďalšieho materiálu na Ukrajinu varovala, že Kyjev by mohol stratiť územie v prospech ruských inváznych síl, ak nedostane viac pomoci od Washingtonu.

Burns však tvrdí, že v „stávke“ je oveľa viac.

Veľmi reálne riziko

„Myslím si, že s podporou, ktorú by priniesla vojenská pomoc, a to tak z praktického, ako aj psychologického hľadiska, sú Ukrajinci úplne schopní udržať si svoje postavenie v roku 2024. Bez dodatočnej pomoci bude situácia oveľa horšia,“ povedal Burns v prejave v Centre Georgea W. Busha pre spravodajské služby.

Americký Bradley sa prebíja bojiskom pri Avdijivke
Video

„Existuje veľmi reálne riziko, že Ukrajinci by mohli do konca roku 2024 na bojisku prehrať alebo prinajmenšom dostať (ruského prezidenta Vladimira) Putina do pozície, v ktorej by mohol diktovať podmienky politického urovnania,“ dodal.

Burns sa tiež snažil ilustrovať, ako veľmi ukrajinským silám chýba munícia. Uviedol, že dve vojenské brigády (jednotky, ktoré majú viac ako 2000 vojakov) vystrelia iba „15 delostreleckých nábojov denne“ a „celkovo 42 mínometných nábojov“.

Julija Navaľná Čítajte viac Vláda v Kyjeve robí chybu. Väčšina Rusov nechce vojnu, len Putin áno, Ukrajinci to chápu, vyhlásila Navaľná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už viackrát zverejnil hrozivé varovania, že jeho krajina vojnu s Ruskom prehrá, ak nedostane väčšiu vojenskú pomoc.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #CIA #vojna na Ukrajine