EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

Európska únia po prvý raz uvalila sankcie na radikálnych izraelských osadníkov pre ich útoky na Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu. S odvolaním sa na diplomatov o tom informuje agentúra DPA, podľa ktorej členské štáty sankcie schválili v písomnom konaní.

19.04.2024 13:07 , aktualizované: 13:20
debata (5)

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu. Izrael ho však v rozpore s medzinárodným právom okupuje a časť izraelských osadníkov požaduje ešte rýchlejšiu výstavbu židovských osád na tomto území.

OSN / Organizácia spojených národov / Čítajte viac USA vetovali palestínsku žiadosť o plné členstvo v OSN. Agresívna politika, zúri Abbás

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell prišiel s návrhom na uvalenie sankcií proti izraelským extrémistickým osadníkom už vlani v decembri. Proti sankciám sa však podľa bruselského serveru Politico stavala Česká republika a Maďarsko. Český minister zahraničia Jan Lipavský vo februári uviedol, že Praha uvalenie sankcií neblokuje, ale prekáža jej ich spájanie s postihmi voči Hamasu.

World Press Photo, palestínčanka, gaza, izrael, Mohammed Salem Čítajte viac Plačúca Palestínčanka s mŕtvym dieťaťom v náručí. World Press Photo tento rok vyhrala snímka z Gazy

Napokon dvadsaťsedmička sankcie voči palestínskej radikálnej organizácii, ktorá stála za teroristickými útokmi na Izrael z vlaňajšieho októbra, a izraelským osadníkom prijala oddelene.

Sankcie na štyroch izraelských osadníkov, ktorých vinia z páchania násilia na Palestínčanoch na Západnom brehu, uvalili tento rok aj Spojené štáty.

Palestína / Deti / Pásmo Gazy / Čítajte viac Smrť sa volá Levanduľa. Ako v Gaze zabíjala umelá inteligencia - s teroristami aj ženy a deti

Európska únia, Británia a viac ako desiatka ďalších krajín už skôr Izrael vyzvali, aby prijal bezprostredné a konkrétne kroky, ktoré by zamedzili násiliu na Západnom brehu. Násilnosti voči Palestínčanom sa v tomto regióne objavovali už pred 7. októbrom, po útokoch na Izrael ich však prudko pribudlo.

Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

Jeden z minuloročných útokov židovských osadníkov na Palestínčanov dosiahol dokonca také rozmery, že ho izraelský armádny činiteľ označil za pogrom.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #židovské osady #Palestína #západný breh Jordánu #Palestínčania