Baerbocková navštívila Tel Aviv v stredu a súčasťou jej programu boli stretnutia s izraelským predsedom vlády a prezidentom Jicchakom Herzogom.
Podľa izraelskej televízie Rešet 13, ktorá sa odvoláva na dobre informované zdroje, sa rokovanie oboch delegácií vyostrilo, keď sa nemecká šéfka diplomacie rozhovorila o humanitárnej kríze v Pásme Gazy.
Čítajte viac Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženyIzraelskí vojaci územie obsadili ešte koncom minulého roka v reakcii na brutálny útok, pri ktorom islamskí militanti z hnutia Hamas zabili asi 1 200 ľudí a ďalších 240 uniesli.
Aj izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si však vyžiadala veľký počet civilných obetí – takmer 34-tisíc mŕtvych a vyše 76-tisíc zranených Palestínčanov. Ľudia v oblasti navyše nemajú prístup k vode ani potravinám, nehovoriac o liekoch či elektrine.
Jedna realita, dva pohľady
Baerbocková na stretnutí kritizovala prístup židovského štátu, ktorý vraj ľudí necháva hladovať. Netanjahu to podľa Rešetu 13 poprel a vyhlásil, že v Gaze netrpia hladom. Nemecká politička zo strany Zelených sa však nedala odbiť.
„Môžem vám ukázať fotky vyhladovaných detí na svojom mobile,“ citoval ju nemecký denník Frankfurter Rundschau odvolávajúc sa na kanál Rešet 13. Izraelský premiér však trval na svojom: „My vám môžeme ukázať fotky z trhov v Gaze a z pláží. Nie je tam hlad.“
Netanjahu narážal na fotografie, ktoré sa v tom čase objavili aj v izraelských médiách. Je na nich vidieť Palestínčanov, ako sa v horúcom počasí kúpu v mori a odpočívajú na pláži. Mnohí Izraelčania ich zdieľali na sociálnych sieťach ako dôkaz, že v Pásme Gazy nie je hlad ani nijaká humanitárna kríza.
Čítajte viac Borrell: Izrael vyvolal v Gaze hladomor, je to najväčší cintorín na sveteDôvod, prečo sa Palestínčania vrhali do vĺn na pláži v Dajr al-Balah v strede tohto územia, bol však iný, ako tvrdil Netanjahu a jeho krajania. Ako zistila nemecká agentúra DPA, ľudia, ktorí nemajú prístup k vode, more jednoducho využili, aby sa v neznesiteľných horúčavách ochladili.
„Nemám žiadne ventilátory, klimatizáciu alebo elektrinu, aby som to zvládol,“ citovala DPA Aridžu Nassarovú, ktorá s deťmi býva v stane a na pláži si perie i oblečenie. „Ľudia vonku si myslia, že si užívame kúpanie v mori,“ posťažoval sa agentúre 55-ročný Samir al-Adžubi. Ako vysvetlil, za všetko môžu náročné podmienky. „Vodu na umývanie nájdeme iba v mori,“ zdôvodnil otec piatich detí.
Netanjahu nepresvedčil ani Baerbockovú. „Odporúčam vám, aby ste tie fotky neukazovali, lebo nezodpovedajú realite. V Gaze je hlad,“ odvetila podľa Rešetu 13 izraelskému premiérovi, čím ho rozčúlila, pretože zvýšil hlas.
„Sú pravé, je to skutočnosť. My nie sme ako nacisti, ktorí vyrábajú falošné obrázky virtuálnej reality,“ reagoval pohoršene.
Nemecké médiá predpokladajú, že tým mohol myslieť nacistickú propagandu z čias druhej svetovej vojny, alebo snímky, ktoré majú dokazovať masakrovanie civilného obyvateľstva v Palestíne, no Izrael ich označuje za podvrhy.
Ministerka na to podľa Rešetu 13 odpovedala, že sa neopiera o tvrdenia Hamasu, ale o vlastné informácie.
„Chcete azda povedať, že klamú naši lekári v Gaze alebo medzinárodné médiá?!“ spýtala sa údajne Netanjahua a požiadala ho o lepšiu humanitárnu pomoc pre ľudí v Pásme Gazy. Tým sa vraj vyostrená diskusia k tejto téme uzavrela.
Čítajte viac Smrť sa volá Levanduľa. Ako v Gaze zabíjala umelá inteligencia - s teroristami aj ženy a detiPravda alebo výmysel?
Správu o hádke medzi oboma politikmi prevzali viaceré svetové médiá, ale špekulovalo sa, či jej možno veriť. O to viac, že nemecký rezort diplomacie zverejnené informácie spochybnil.
„Kľúčové body v tomto opise hodinového stretnutia ministerky zahraničných vecí Baerbockovej a premiéra Netanjahua sú nesprávne a zavádzajúce,“ uviedol v stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti X. Rovnako to komentoval nemecký veľvyslanec v Izraeli Steffen Seibert.
Podľa nemeckých médií však ide skôr o vyhýbavú, nejasnú odpoveď. „Neznelo to ako dementi. Už v časoch, keď bol hovorcom vlády, sa Seibert podobnými floskulami pokúšal znehodnotiť politicky chúlostivé odhalenia. Neskôr sa pritom často ukázalo, že v správach nesedeli len bezvýznamné detaily, ale základ bol správny,“ upozornil týždenník Spiegel.
Pri výbuchu v nemocnici v pásme Gazy, ktorú spôsobil raketový útok, zahynuli stovky ľudí. UPOZORNENIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.
Aj nemecký denník Bild napísal, že jeho zdroje z vysokých miest spomenutý konflikt potvrdili. Publikovaný obsah rozhovoru napokon nevyvrátila ani Baerbocková. Skôr sa zdalo, že je rozhorčená z toho, že informácie z inkriminovaného stretnutia unikli na verejnosť.
Keď ju na tlačovej konferencii po piatkovom stretnutí skupiny G7 na ostrove Capri požiadali, aby zaujala postoj, správy v médiách nepoprela.
Čítajte viac V Gaze bolo zabitých viac detí ako za štyri roky konfliktov po celom svete„O dôverných rozhovoroch neinformujeme. Môj úrad a nemecký veľvyslanec v Izraeli sa už k tomu vyjadrili,“ vyhlásila stroho a skritizovala prístup izraelskej strany.
„Veľvyslanec bol v kontakte so štábom premiéra a dal jasne najavo, čo si myslíme o zverejnení takých skreslených informácií. Vyjadrili nám svoju ľútosť. Už k tomu nemáme čo dodať,“ uzavrela nemecká ministerka.