Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

Severná Kórea uskutočnila test "superveľkej hlavice" určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

20.04.2024 09:47
debata (2)

„KĽDR vykonala silový test superveľkej hlavice navrhnutej pre strategickú riadenú strelu ‚Hwasal-1 Ra-3‘,“ uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Severná Kórea tiež v piatok popoludní vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu „Pyoljji-1–2“ v Západnom mori (ako sa v Kórei nazýva Žlté more), uviedla KCNA. Bez uvedenia ďalších podrobností informovala, že prostredníctvom testu „bol dosiahnutý určitý cieľ“. Dodala len, že testy „nemali nič spoločné s okolitou situáciou“.

putin, kim Čítajte viac Putin podal Kimovi pomocnú ruku: Zablokoval dohľad OSN nad sankciami voči KĽDR

Severná Kórea začiatkom apríla oznámila, že otestovala nadzvukovú raketu so stredným až dlhým doletom, pričom na skúške bol prítomný aj severokórejský vodca Kim Čong-un.

Napriek tomu, že Pchjongjang je od svojho druhého jadrového testu v roku 2009 pod množstvom medzinárodných sankcií, rozvoj jeho jadrových a zbrojných programov vytrvalo pokračuje.

Kim Čong-un v januári pohrozil Južnej Kórei vojnou, ak „čo i len o tisícinu milimetra“ naruší hranice KĽDR. Dodal, že jeho krajina nebude rešpektovať severnú rozhraničovaciu líniu (NLL), ktorá je de facto štátnou hranicou medzi oboma Kóreami.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #test rakety