Nigérijský šachista prekonal rekord, na Times Square hral šach cez 58 hodín

Dvadsaťdeväťročný nigérijský šachista Tunde Onakoya prekonal svetový šachový maratónsky rekord, keď dokázal hrať nepretržite viac ako 58 hodín. Informoval o tom dnes denník The Guardian. Onakoya dúfa, že sa mu vďaka tomuto výkonu podarí zhromaždiť milión dolárov na podporu vzdelávania detí v Afrike.

20.04.2024 17:26
Tunde Onakoya Foto: ,
Tunde Onakoya hrá šachovú partiu na Times Square v piatok 19. apríla 2024 v New Yorku.
debata

Onakoya prekonal doterajší šachový maratónsky rekord 56 hodín, deväť minút a 37 sekúnd, ktorý od roku 2018 držali Nóri Hallvard Haug Flatebö a Sjur Ferkingstad. Guinnessova kniha rekordov ešte Nigérijcov výkon nekomentovala. Organizácii ale niekedy trvá niekoľko týždňov, kým nový rekord potvrdí, uviedol The Guardian.

Onakoya v roku 2018 založil organizáciu Chess in Slums Africa (Šach v afrických slumoch), ktorá ponúka výučbu šachu deťom z chudobných rodín, ktoré často nechodia do školy a pracujú, aby finančne prispievali svojim rodinám. Onakoya, ktorý sám vzišiel z takýchto podmienok, chce týmto spôsobom naučiť deti logickému mysleniu, ktoré im môže pomôcť k lepšej budúcnosti.

Organizácia Chess in Slums Africa na svojich stránkach pripomína, že hoci je základné vzdelanie v Nigérii oficiálne povinné a bezplatné, nenavštevuje v Nigérii školu 10,5 milióna detí vo veku od päť do 14 rokov.

Rozhodol som sa pokúsiť o prekonanie rekordu „kvôli snom miliónov detí v Afrike bez prístupu k vzdelaniu“, vyhlásil Onakoya. K šachovnici na Times Square zasadol v stredu o 10:00 miestneho času (18:00 SELČ) a pokračoval až do piatkového večera miestneho času (noci na dnešok SELČ). Po každej odohranej hodine mal povolenú päťminútovú prestávku, z ktorých mnohé využil, aby sa pozdravil s Nigérijcami a Newyorčanmi, ktorí ho prišli podporiť.

Talentovaná šachista Agátka: Remíza od Karpova? Lepšia ako prehra!
Video

„Včera o tretej ráno som bol pripravený to vzdať a ísť spať, ale prichádzali za mnou Nigérijčania z celého sveta, ľudia z Londýna, z Tennessee, ďalej tancovali a spievali. Nemohol som ich sklamať,“ uviedol Onakoya.

Nigérijský šachista hovorí, že ho šach zachránil pred životom v biede, ktorá sprevádzala jeho detstvo v slume nigérijského najväčšieho mesta Lagosu. Neskôr vyštudoval v Lagose počítačovú vedu.

debata chyba
Viac na túto tému: #New York #šach #Times Square