Spojený útok po viac ako dvesto rokoch. USA zaplavia bilióny cikád

Východnú polovicu Spojených štátov pravdepodobne v najbližších týždňoch zaplavia bilióny cikád. Prvýkrát po viac ako 200 rokoch sa tam v rovnakom roku vyroja dve potomstvá, ktoré sa vracajú v 13-ročných a 17-ročných cykloch. Podľa agentúry AP sa čaká invázia hmyzu s ohlušujúcim cvrkotom, akú Američania nezažili po desaťročia.

21.04.2024 08:12
cikády, invázia Foto: ,
Biofyzik z Georgia Institute of Technology Saad Bhamla drží vo štvrtok 28. marca 2024 v ruke periodickú nymfu cikády v areáli inštitútu v Atlante. "Zo zeme vychádzajú bilióny týchto úžasných živých organizmov vyliezť na stromy a je to jedinečný zážitok, pohľad, ktorý treba vidieť,“ povedal Bhamla.
debata (11)

Takzvané periodické cikády žijú roky ukryté v zemi a na konci životného cyklu vychádzajú na povrch, keď sa pôda dostatočne ohreje. Tentoraz je v USA na rade potomstvo XIX, ktoré sa rojí každých 13 rokov a tiež potomstvo XIII, ktoré sa liahne po 17 rokoch. Mimoriadny úkaz má zasiahnuť časti 16 štátov na americkom Stredozápade a juhovýchode, pričom na malom území južne od Michiganského jazera sa pole pôsobnosti dvoch rojov prekrýva.

Podmienky vhodné pre cikády tento rok nastávajú skôr v dôsledku otepľovania klímy, uvádzajú entomológovia. Podľa televízie NBC News sa začnú na niektorých miestach objavovať už na konci apríla. AP uvádza, že ich počet bude najvyšší za posledné desaťročia, ak nie storočie.

Expert John Cooley pôsobiaci na Connecticutskej univerzite podujatie označil za „cikádovú apokalypsu“ a očakáva stovky biliónov kusov. Médiá poznamenávajú, že dané dve potomstva sa roja zároveň len raz za 221 rokov. Naposledy sa tak stalo v roku 1803.

Keď sa cikády vyhrabú zo zeme, začínajú hlučné hľadanie partnera na párenie, ktoré trvá niekoľko týždňov. Tmaví chrobáci v zasiahnutých oblastiach pokrývajú kmene stromov aj domy, narážajú do áut a do ľudí a obyvateľov s fóbiou z hmyzu môžu uväzniť v domovoch. Ich cvrkot dosahuje hlasitosť 100 decibelov, teda úroveň motocykla alebo zbíjačky, napísala NBC News.

Naposledy zažili USA inváziu cikád v roku 2021, keď sa na východe krajiny vyrojilo potomstvo X, čo je jedna z najväčších skupín týchto pravidelne sa rojacich tvorov. Hmyz vtedy okrem iného na medzinárodnom letisku vo Washingtone vliezol do motorov lietadla s novinárskym sprievodom prezidenta Joea Bidena a znemožnil jeho odlet.

Všeobecne sú ale cikády neškodné, ľudí nehryzú ani nebodajú. Sú ideálnym zdrojom obživy pre vtáctvo a v posledných rokoch sa dostávajú tiež na jedálničky amerických reštaurácií.

Do ponuky sa ich tento rok chystá zaradiť bistro v prírodovedeckom múzeu Audubon Insectarium v New Orleanse. Miestny kurátor a kuchár Zack Lemann pracuje na viacerých pokrmoch vrátane šalátu s jablkami, mandľami, čučoriedkovou zálievkou a smaženými cikádami obalenými múkou. „Podobným spôsobom pripravujem vážky,“ povedal Lemman agentúre AP.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #cikáda