V Japonsku sa zrútili dva vojenské vrtuľníky, jeden mŕtvy a sedem nezvestných

Dva vrtuľníky japonskej námornej obrany sa v sobotu večer pri cvičení v Pacifiku južne od Tokia zrútili do mora. Oznámil to dnes japonský minister obrany Minoru Kihara. Podľa japonskej vlády je možné, že sa vrtuľníky navzájom zrazili, uviedla agentúra Kjódó. Vláda zatiaľ potvrdila smrť jedného člena posádky, ostatných sedem členov posádok je nezvestných.

21.04.2024 08:24
vrtuľník SH-60K Foto:
Na nedatovanej snímke z oficiálnej webovej stránky japonských námorných síl vrtuľník SH-60K.
debata

Médiá predtým písali o jednom zachránenom, ale japonské ministerstvo obrany neskôr potvrdilo, že bol nájdený jeden člen posádky, ktorý už bol mŕtvy.

S vrtuľníkmi Mitsubishi SH-60K, z ktorých každý mal na palube štvorčlennú posádku, bolo prerušené spojenie o 22:38 a 23:04 miestneho času (15:38 a 16:04 SELČ), keď boli v oblasti východne od súostrovia Izu, uviedlo japonské ministerstvo obrany. Záchranári v mori objavili pravdepodobné trosky z vrtuľníkov, povedal novinárom Kihara. Do pátracej operácie sa zapojilo osem lodí a päť lietadiel japonských ozbrojených síl a dva člny pobrežnej stráže.

Minister obrany Kihara uviedol, že boli nájdené oba letové zapisovače neďaleko od seba a je vysoko pravdepodobné, že sa vrtuľníky spolu zrazili.

Náčelník generálneho štábu japonskej armády Jošitaka Sakai predtým povedal, že sa nedomnieva, že sa na nešťastí podieľala iná krajina.

Vrtuľníky sa zúčastnili na nočnom protiponorkovom cvičení, uviedol minister. Príčina nešťastia ešte nie je známa, povedal Kihara.

Pred rokom sa zrútil japonský vojenský vrtuľník typu UH-60JA do mora pri ostrove Okinawa. Zahynulo všetkých desať ľudí na palube.

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #pád vrtuľníka #vojenský vrtuľník