Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší boj proti Hamasu

Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi schválil plány pokračovania vojny v Pásme Gazy, oznámila v nedeľu večer armáda. Podľa izraelských médií zahŕňajú aj operáciu v meste Rafah, informuje agentúra DPA.

21.04.2024 20:20 , aktualizované: 21:58
netanjahu Foto:
Dievča sa pozerá na plagát izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s nápisom „Mäsiar z Gazy“ počas propalestínskeho protestu v Istanbule v Turecku v nedeľu 21. apríla 2024.
debata (6)

Halevi „schválili ďalšie kroky“, uviedol armádny hovorca Daniel Hagari. Podľa verejnoprávnej televízie Kan je súčasťou plánov vojenská operácia v Rafahu na juhu Pásma Gazy pri hranici s Egyptom. Evakuáciu civilného obyvateľstva tam údajne možno očakávať v krátkom čase.

„Budeme bojovať, pokým neprídete domov“

Spojenci Izraela dôrazne varujú pred ofenzívou v Rafahu, pretože tam našli útočisko státisíce Palestínčanov, ktorí utiekli pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy. Izrael však pokladá operáciu v Rafahu za potrebnú na zničenie zvyšných jednotiek palestínskej islamistickej organizácie Hamas. Tvrdí, že inak možno očakávať oživenie Hamasu.

Baerbock, Netanjahu Čítajte viac Hádka pre Gazu? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

Hovorca izraelskej armády sa v nedeľu prihovoril aj rukojemníkom, ktorých Hamas zadržiava v Gaze. „Budeme bojovať, pokým neprídete domov,“ povedal s tým, že príbuzní rukojemníkov sú v neznesiteľnej situácii a na oslobodenie ich milovaných sa urobí všetko.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zase vyhlásil, že jeho krajina zvýši v nasledujúcich dňoch vojenský tlak na Hamas. Chce tým podľa svojich slov dosiahnuť prepustenie rukojemníkov.

„V nadchádzajúcich dňoch zvýšime vojenský a politický tlak na Hamas, pretože to je jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov,“ uviedol Netanjahu vo videopríhovore v predvečer židovského sviatku pesach. Zároveň pohrozil „ďalšími a bolestivými údermi“ bez toho, aby ich špecifikoval.

gaza Čítajte viac Toto sú teroristi? Izrael v Rafahu zabil za dva dni 20 Palestínčanov, väčšinou detí

Napriek medzinárodným výzvam Netanjahu opakovane vyhlásil, že izraelská armáda začne pozemný útok na mesto Rafah. Tam našlo od začiatku vojny v Pásme Gazy útočisko viac ako 1,5 milióna Palestínčanov. Izraelský premiér však tvrdí, že útok na mesto ležiace v južnej časti palestínskej enklávy je dôležitý pre víťazstvo vo vojne s Hamasom.

Izrael podniká útoky na toto mesto takmer denne. V noci na nedeľu zabili izraelské útoky 18 ľudí vrátane 14 detí, oznámili zdravotnícki predstavitelia v Pásme Gazy.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

USA naznačili sankcie voči izraelskej jednotke

Spojené štáty zrejme zavedú sankcie voči jednotke izraelskej armády pre údajné porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Netanjahu takýto krok odsúdil ako „vrchol absurdity“.

Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken takéto opatrenie naznačil po otázke novinára o správach, že jeho rezort odporučil zníženie vojenskej pomoci izraelskej jednotke zapojenej do násilných incidentov v Predjordánsku.

Obvinenia sa týkajú obdobia pred útokom hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka.

Blinken bez detailov povedal, že jeho ministerstvo vedie vyšetrovanie na základe zákona, ktorý zakazuje posielanie vojenskej pomoci zahraničným bezpečnostným jednotkám, ktoré beztrestne porušujú ľudské práva. Výsledky podľa jeho slov prídu „veľmi skoro“.

Nahnevaný Netanjahu

Ministerstvo zahraničných vecí USA koncom roka 2022 nariadilo pracovníkom veľvyslanectva v Izraeli, aby preskúmali obvinenia z porušovania práv v Predjordánsku zo strany ultraortodoxného práporu Necach Jehuda. Jedným z incidentov bola smrť 78-ročného palestínskeho Američana na infarkt po zadržaní v januári 2022.

Netanjahu reagoval na náznaky sankcií voči izraelským vojakom nahnevane. „V čase, keď naši vojaci bojujú proti netvorovi terorizmu, je úmysel zaviesť sankcie voči jednotke (izraelskej armády) vrcholom absurdity a morálnym dnom. Moja vláda bude konať všetkými prostriedkami proti týmto krokom,“ uviedol na sociálnej sieti.

Taiwan, vojaci Čítajte viac USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

Spravodajský portál Axios s odvolaním sa na americké zdroje oboznámené so záležitosťou v sobotu informoval, že Blinken podľa očakávaní oznámi sankcie proti zmienenému práporu v najbližších dňoch. Jednotka bude mať podľa správy zakázané prijímať vojenskú pomoc alebo výcvik zo strany USA.

Investigatívna nezisková organizácia ProPublica v skoršej správe uviedla, že komisia ministerstva zahraničných vecí USA v decembri odporučila, aby Blinken vylúčil viacero armádnych a policajných jednotiek pôsobiacich v Predjordánsku z možnosti dostávať pomoc od Spojených štátov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu #izraelsko - palestínsky konflikt