Severná Kórea odpálila niekoľko zrejme balistických striel krátkeho doletu

Severná Kórea (KĽDR) v pondelok vypálila niekoľko zrejme balistických striel krátkeho doletu smerom k svojmu východnému pobrežiu, informovala podľa agentúr juhokórejská armáda. Potvrdilo to aj Japonsko.

22.04.2024 10:12
severná kórea raketa balistická strela Foto: ,
Televízna obrazovka, na ktorej sa zobrazuje spravodajský program informujúci o vypustení rakety Severnou Kóreou, na železničnej stanici v Soule v Južnej Kórei. 4.10.2022.
debata

Soul uviedol, že severokórejskí vojaci rakety odpálili z oblasti okolo Pchjongjangu a že uleteli vzdialenosť asi 300 kilometrov.

„Juhokórejská armáda v rámci príprav na ďalšie odpaly posilnila dohľad a informácie o severokórejských balistických strelách zdieľa s americkými a japonskými úradmi,“ uviedlo vedenie juhokórejskej armády.

Japonské ministerstvo obrany potvrdilo, že KĽDR odpálila najmenej jednu raketu, veľmi pravdepodobne balistickú. The Japan Times uvádzajú, že zatiaľ nie je zrejmé, prečo informácie o počte odpálených rakiet udávané Soulom a Tokom nie sú jednotné, ale že Japonsko má podľa všetkého ťažkosti všetky prípady odpálenia rakiet vysledovať.

Japonský premiér Fumio Kišida na sociálnej sieti X uviedol, že poveril príslušných činiteľov, aby získali čo najviac informácií o dnešnom incidente a zabezpečili bezpečnosť v letectve a námornej doprave. Podľa japonskej vlády nevznikli žiadne škody. Japonská televízia NHK predtým informovala, že raketa dopadla mimo japonskej výlučnej ekonomickej zóny.

North Korea tensions balistické strely test Čítajte viac Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

Severná Kórea pomerne často testuje svoje rakety, balistickú strelu stredného doletu odpálila do Japonského mora naposledy začiatkom tohto mesiaca a krátko nato Pchjongjang oznámil, že úspešne otestoval novú hypersonickú raketu stredného doletu na tuhé palivo, ktorá je podľa expertov určená na zasahovanie vzdialených cieľov na tichomorskom mori Ostrov Guam, autonómne územie Spojených štátov.

V reakcii na rastúcu hrozbu, akú severokórejský zbrojný program predstavuje, zintenzívnila Južná Kórea vojenské cvičenia so Spojenými štátmi a s Japonskom.

Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujú Severnej Kórei, aby odpaľovala balistické rakety bez ohľadu na ich dosah vzhľadom na to, že môžu niesť jadrovú hlavicu. Pchjongjang však rezolúciu opakovane porušuje.

debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea