Šéf izraelskej vojenskej rozviedky odstúpi pre zlyhania vedúce k útoku Hamasu

Náčelník hlavnej správy rozviedky (Aman) izraelskej armády generálmajor Aharon Chaliva oznámil, že odstúpi z funkcie. V pondelok o tom informovali spravodajské weby Ynetnews a The Times of Israel. Dodali, že nie je jasné, kedy sa Chaliva svojej funkcie vzdá, pretože armáda bude musieť zaňho nájsť náhradu.

22.04.2024 10:38
Izrael / Hamas / Foto: ,
Izraelský vojak uteká popri aute použitom militantmi z hnutia Hamas pri ich útoku v pohraničnom meste Sderot 7. októbra 2023
debata

Po vpáde palestínskych teroristických kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 Chaliva priznal svoj diel zodpovednosti za zlyhania, ktoré viedli k útoku vedenému radikálnym palestínskym hnutím Hamas.

V súčasnosti sa Chaliva podieľa na internom vyšetrovaní zlyhaní izraelskej armády a ďalších bezpečnostných zložiek v čase pred masakrom Hamasu zo 7. októbra.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video

Výsledky vyšetrovania a previerok majú byť predložené náčelníkovi štábu izraelskej armády Hercimu Halevimu do začiatku júna.

Správa o Chalivovom odchode z funkcie prichádza krátko po tom, čo brigádny generál Amit Saar, šéf divízie rozviedky Aman 4. apríla predložil svoj rezignačný list s uvedením osobných dôvodov ako príčiny demisie, informovali izraelské noviny Jisra'el ha-jom.

Náčelník hlavnej správy rozviedky (Aman)... Foto: SITA/AP
Aharon Chaliva Náčelník hlavnej správy rozviedky (Aman) izraelskej armády generálmajor Aharon Chaliva

Pri teroristických útokoch vedených militantmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na juhu Izraela zahynulo približne 1 200 ľudí a ďalších 250 ich bolo unesených do Pásma Gazy.

Izrael na tento útok zo 7. októbra 2023 odpovedal masívnymi náletmi a pozemnou ofenzívou, pri ktorej v Pásme Gazy zahynulo už viac ako 33-tisíc ľudí. Veľká časť Pásma Gazy je v dôsledku bojov v troskách a ľudia sú na pokraji hladomoru.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Na prelome novembra a decembra Hamas – počas týždňového prímeria – prepustil 105 rukojemníkov a výmenou za to získal 240 palestínskych väzňov. Podľa odhadov Izraela je nažive okolo 100 rukojemníkov. O ich osude, ako aj o podmienkach prímeria, sa vedú rokovania.

netanjahu Čítajte viac Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší boj proti Hamasu
debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #vojenská rozviedka