USA naznačujú možnosť uvalenia sankcií na vybrané jednotky izraelskej armády. Vrchol absurdity, odkázal Netanjahu

Americká administratíva zvažuje sankcie voči ďalším izraelským vojenským a policajným jednotkám, ktoré sa údajne dopustili porušovania ľudských práv voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

22.04.2024 10:59
Izrael / Tank / Gaza / Foto: ,
Izraelský vojak zoskakuje z tanku pri hraniciach s Pásmom Gazy, február 2024
debata (7)

Ako v pondelok informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI), ide o iné jednotky ako prápor Necah Jehuda, na ktorý administratíva prezidenta USA Joea Bidena uvalí sankcie už tento týždeň.

TOI dodal, že americké ministerstvo zahraničných vecí preveruje činnosť tohto práporu a niekoľko ďalších jednotiek izraelských bezpečnostných síl viac ako rok kvôli údajnému porušovaniu ľudských práv.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video

V prípade Necah Jehuda – pešej jednotky zloženej prevažne z ultraortodoxných nacionalistov – sa velenie izraelskej armády už v decembri 2022 rozhodla presunúť ju zo Západného brehu, aby už neboli v kontakte s Palestínčanmi.

Baerbock, Netanjahu Čítajte viac Hádka pre Gazu? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

Velenie však súčasne nepodniklo žiadne kroky, aby sa konkrétni vojaci zodpovedali za opakované prejavy nevhodného správania voči Palestínčanom, ktoré sa v jednotke rozmohli, objasnil pre TOI nemenovaný americký predstaviteľ a vysvetlil bezprecedentné rozhodnutie pokročiť v sankcionovaní izraelskej vojenskej jednotky.

Vrchol absurdity, morálne dno

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzičasom tieto plány USA odsúdil ako „vrchol absurdity“.

Argumentoval, že „v čase, keď naši vojaci bojujú s monštrami teroru,“ je zámer uvaliť sankcie na jednu z jednotiek „vrcholom absurdity a morálnym dnom“. Avizoval, že vláda proti týmto zámerom USA podnikne príslušné kroky. Možnosť uvalenia sankcií odsúdil aj izraelský minister obrany Joav Galant.

Palestínčanka drží svoju sesternicu, ktorá...
Kamióny egyptského Červeného kríža privážajú...
+8Predstavitelia viacerých arabských a európskych...

Praktický dopad týchto sankcií môže byť obmedzený: zabránia možno Izraelu použiť na nákup zbraní pre Necah Jehudu americkú vojenskú pomoc, ale nie v tom, aby ju Izrael financoval z vlastných zdrojov.

Reštrikcie voči práporu Necah Jehuda však môžu mať podobný efekt ako sankcie uvalené na násilných radikálnych židovských osadníkov, čo znamená, že príklad Washingtonu by mohli nasledovať aj ďalšie západné krajiny.

Izrael / Hamas / Čítajte viac Šéf izraelskej vojenskej rozviedky odstúpi pre zlyhania vedúce k útoku Hamasu

Predpokladá sa súčasne, že v dohľadnom čase sa začne aj preverovanie konania izraelských jednotiek operujúcich v Pásme Gazy, a to vzhľadom na záplavu videí, ktoré ich príslušníci uverejňovali na sociálnych sieťach počas vojny proti radikálnemu palestínskemu hnutiu Hamas a ktoré dokazujú porušovanie kódexu správania sa príslušníkov izraelských bezpečnostných zložiek.

Tieto sankcie sa ukladajú na základe zákona známeho ako Leahyho zákon, ktorý zakazuje poskytovanie vojenskej pomoci jednotlivcom alebo jednotkám bezpečnostných síl, ktorí sa dopúšťajú hrubého porušovania ľudských práv a neboli postavení pred súd. Sankcionované jednotky majú tiež zakázané zúčastňovať sa na spoločných vojenských cvičeniach s americkou armádou.

Joe Biden, Benjamin Netanjahu, USA, Izrael, Tel Aviv Čítajte viac Netanjahu robí v Pásme Gazy chybu, povedal Biden. Británia neprestane dodávať zbrane Izraelu, Írsko uzná Palestínu
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #USA #sankcie