Téma tohtoročného Dňa Zeme znie: Planéta verzus plasty

Zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch ako sú zmena klímy, znečistenie ovzdušia, ochrana divočiny a ohrozených druhov, podpora ekologických a udržateľných aktivít. To sú ciele Dňa Zeme (Earth Day), ktorý každoročne pripadá na 22. apríl.

22.04.2024 16:30
India, Deň Zeme, plasty, odpad Foto: ,
Minibager čistí pláž Mahim od plastového a iného dopadu počas Dňa Zeme v indickom Bombaji 22. apríla 2024.
debata

Počas dnešného dňa to bude už jeho 54. ročník. Prvýkrát sa organizoval v roku 1970 v Spojených štátoch amerických a postupne sa rozšíril do celého sveta. Každý rok má Deň Zeme špecifické motto. Pre rok 2024 je to „60-percentné zníženie produkcie plastov do roku 2040“.

Počas tohto dňa sa konajú rôzne aktivity vrátane výsadby stromov, čistenia verejných priestranstiev a prírody, organizovanie vzdelávacích programov, seminárov a kampaní na zvýšenie povedomia o ekologických otázkach. Deň Zeme je príležitosťou pre jednotlivcov, komunity a organizácie, aby spoločne pracovali na ochrane a zlepšení životného prostredia.

Japonsko prechod pre chodcov zebra Čítajte viac Ľudstvo porušilo sedem z deviatich limitov zaručujúcich obyvateľnosť Zeme

Idea vyčleniť jeden deň v roku na upriamenie pozornosti na ochranu životného prostredia sa zrodila v roku 1969, keď v Santa Barbare v Kalifornii unikla pri pobreží do oceánu obrovská ropná škvrna. Z iniciatívy environmentálneho aktivistu a amerického senátora z Wisconsinu Gaylorda Nelsona sa v USA začalo formovať celonárodné hnutie študentov za ochranu životného prostredia.

V tom istom roku vyslovil mierový aktivista John McConnell ideu, aby sa jeden deň venoval Zemi a myšlienke mieru. Navrhol aj konkrétny termín 22. apríl, pretože je to deň jarnej rovnodennosti na severnej pologuli.

Aktivista Nelson, znepokojený rastúcou mierou nekontrolovaného ničenia životného prostredia, navrhol sériu výučbových akcií na univerzitných kampusoch v Spojených štátoch s cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych hrozbách. Vyzýval študentov, aby vypracovávali projekty alebo organizovali podujatia zamerané na ochranu životného prostredia. Ako prví zareagovali študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii, ktorí v roku 1970 zorganizovali protestný happening.

zem, zemeguľa Čítajte viac Klimatická zmena pribrzdila zrýchľovanie rotácie Zeme. Zrejme to ovplyvní meranie času

Prvý Deň Zeme sa konal 22. apríla 1970 v USA. Zapojilo sa do neho približne 20 miliónov ľudí. Už v tom istom roku prijala americká vláda zákon o čistom ovzduší a vznikla aj Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA). V roku 1972 nasledovalo prijatie zákona o čistej vode a o rok neskôr aj zákona o ohrozených druhoch zvierat.

Organizácia Spojených národov si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým v USA. Až od roku 1990, keď začalo činnosť aj Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde, sa stal tento deň skutočne celosvetovým.

Približne 200 miliónov ľudí zo 141 krajín sa v roku 1990 zapojilo do úsilia o zvýšenie recyklácie na celom svete a pripravilo pôdu pre Summit Zeme pod záštitou OSN v Riu de Janeiro v roku 1992. Americký prezident Bill Clinton udelil senátorovi Nelsonovi v roku 1995 za jeho úlohu zakladateľa Dňa Zeme najvyššie vyznamenanie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, Prezidentskú medailu slobody.

antarktída, ľadovec A23a Čítajte viac Morský ľad okolo Antarktídy už tretí rok klesol na alarmujúce minimum

Jedna z udalostí, ktorá bola akýmsi mementom pripomenutia si naliehavosti odkazu Dňa Zeme, sa stala 22. apríla v roku 2010. Práve na Deň Zeme došlo v Mexickom zálive v dôsledku explózie k potopeniu plávajúcej vrtnej plošiny Deepwater Horizon.

Unikajúcu ropu z hlbín Zeme sa podarilo zastaviť až po troch mesiacoch. Bezprostredne pri výbuchu prišlo o život 11 ľudí. Havária, po ktorej sa vytvorila na mori rozsiahla ropná škvrna – do mora uniklo 800 miliónov litrov ropy – spôsobila aj obrovskú prírodnú katastrofu.

V súčasnosti sa do aktivít v rámci Dňa Zeme zapájajú na celom svete milióny ľudí.

leto, horúčavy, turecko Čítajte viac Copernicus a Svetová meteorologická organizácia: Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete
debata chyba
Viac na túto tému: #Zem #globálne otepľovanie #plasty #zmena klímy #Deň Zeme #environmentalistika