Z nemocnice v Chán Júnis exhumovali už asi 200 tiel, tvrdia úrady v Gaze

Úrady v Pásme Gazy v pondelok uviedli, že zdravotníci exhumovali za tri dni približne 200 tiel ľudí, ktorých údajne izraelskí vojaci zabili a pochovali v komplexe Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy.

22.04.2024 22:28
izrael, palestína, gaza Foto: ,
Izraelskí vojaci počas pozemnej ofenzívy v meste Chán Júnis v Pásme Gazy. 27. január 2024
debata

„Pracovné skupiny civilnej obrany stále vyťahujú telá z Násirovho zdravotníckeho komplexu a od soboty odkryli telá takmer 200 mučeníkov,“ uviedol hovorca agentúry pre civilnú obranu v Pásme Gazy. Dodal, že niektoré z tiel sa už rozkladajú a je ťažké ich identifikovať.

izrael, palestína, gaza Čítajte viac BBC: Zdravotníci v Pásme Gazy tvrdia, že ich izraelskí vojaci bili

AFP žiadala o komentár izraelskú armádu, ktorá uviedla, že sa jej ohľadom tejto záležitosti ozve.

Šéf tlačového oddelenia vlády militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Ismáíl Thawabta uviedol ešte vyšší počet nájdených tiel. „Objavili sme vnútri Násirovho zdravotníckeho komplexu masový hrob,“ povedal s tým, že v nemocnici sa našlo 283 tiel.

Krvavá explózia v nemocnici v Gaze

Pri výbuchu v nemocnici v pásme Gazy, ktorú spôsobil raketový útok, zahynuli stovky ľudí. UPOZORNENIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Zranení Palestínčania ležia na dlážke v...
Zranené palestínske deti v nemocnici al-Shifa...
+8Zranení Palestínčania v nemocnici al-Shifa po...

„Žiadame medzinárodné vyšetrovanie, aby boli dôkladne preverené tieto zločiny proti civilistom, deťom a ženám,“ uviedol Thawabta.

Podľa jedného z predstaviteľov civilnej obrany v Pásme Gazy budú práce na odkrývaní tiel pokračovať do štvrtka.

World Press Photo, palestínčanka, gaza, izrael, Mohammed Salem Čítajte viac Plačúca Palestínčanka s mŕtvym dieťaťom v náručí. World Press Photo tento rok vyhrala snímka z Gazy

Vojna v Pásme Gazy vypukla po októbrovom útoku Hamasu na Izrael, ktorý reagoval odvetnými údermi a neskôr pozemnou ofenzívou.

Pri operáciách Izraela proti Hamasu však neboli v Pásme Gazy ušetrené ani nemocnice. Podľa Izraela totiž militanti používajú zdravotnícke zariadenia ako veliteľské centrá a držia v nich rukojemníkov unesených počas októbrového útoku. Hamas tieto obvinenia popiera.

V okolí Násirovej nemocnice v Chán Júnis zúrili intenzívne boje v polovici februára a koncom marca túto nemocnicu obkľúčili izraelská tanky a obrnené vozidlá, píše AFP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Chán Júnis