Rada Európy aj OSN kritizujú plány Británie na deportácie migrantov do Rwandy

Rada Európy (RE) a Organizácia spojených národov v utorok vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po pondelkovom schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

23.04.2024 10:35
debata (6)

Sporný návrh, ktorý predložila vládna Konzervatívna strana, umožní vláde poslať žiadateľov o azyl do Rwandy, kde posúdia ich žiadosti. Ide o jednu z najdôležitejších legislatív premiéra Rishiho Sunaka v oblasti nelegálnej migrácie.

Polícia prenasledovala auto, v ktorom bolo 15 nelegálnych migrantov
Video
Pätnásť nelegálnych migrantov pôvodom zo Sýrie našli policajti v aute, ktoré v noci z pondelka (23. 10.) na utorok nezastavilo na bývalom hraničnom priechode Čunovo - Rajka. Polícii sa ho podarilo zastaviť, vodiča zadržala a migrantov odovzdala cudzineckej polícii. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti a zverejnila video. / Zdroj: FB/Polícia SR

Legislatíva, predstavená ešte v roku 2022, pôvodne narazila na odpor v oboch komorách britského parlamentu; námietky voči nej vyslovili aj justičné orgány. Najvyšší súd ju v novembri dokonca zablokoval s odôvodnením, že britská vláda nedokáže zaručiť bezpečnosť migrantov deportovaných do Rwandy. Prijatý návrh zákona preto vyhlasuje Rwandu za bezpečný tretí štát.

sunak Čítajte aj Britská Dolná snemovňa schválila deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy

Komisár RE pre ľudské práva Michael O’Flaherty na Britániu naliehal, aby sa zdržala vyhostenia osôb v rámci takzvanej Rwandskej schémy a zvrátila účinné porušovanie nezávislosti súdnictva. Podľa svojich slov sa obáva, že bude možné vyhostiť ľudí bez akéhokoľvek predchádzajúceho posúdenia ich žiadostí o azyl britskými úradmi.

Šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi a vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vo svojom stanovisku vyzvali Britániu, aby plány na deportácie prehodnotila a miesto toho prijala také opatrenia, ktoré riešia neregulárny tok utečencov a migrantov s ohľadom na ľudské práva a medzinárodnú spoluprácu.

Predstavitelia OSN vyjadrovali poľutovanie nad tým, že plán „obmedzí súdy Spojeného kráľovstva v riadnom preskúmavaní rozhodnutí o vyhostení a žiadatelia o azyl budú mať len obmedzený priestor na odvolanie, aj keď im hrozí značné riziko“. Zároveň upozornili, že Londýn plánovanými deportáciami ohrozuje právny štát a vytvára nebezpečný precedens pre svet.

sunak Čítajte aj Sunak ignoruje súd a do Rwandy bude Británia ďalej deportovať, poslanci schválili nový zákon

Parlamentom schválený návrh sa tak stane zákonom, potrebný je už len formálny súhlas kráľa Karola III. Podľa denníka The Guardian sa očakáva, že ho udelí v utorok. Premiér Sunak vyhlásil, že prvé lety s migrantmi sa uskutočnia o desať až 12 týždňov.

Migrantov by mali deportovať bez ohľadu na ich pôvod, ak prídu do Británie nelegálne. Londýn chce takto odradiť ďalších ľudí, aby sa vydávali na cestu člnmi cez Lamanšský prieliv, ktorú ich ročne absolvujú desaťtisíce.

Na základe azylovej dohody, ktorú Británia uzavrela s Rwandou, nebudú môcť nelegálni migranti podávať žiadosti o azyl v Spojenom kráľovstve, ale až po prevoze vo východoafrickej krajine. S návratom do Británie plán nepočíta.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #OSN #Rwanda #Rada Európy #Rishi Sunak