Nemecko zatklo muža za špionáž pre Čínu, odovzdával informácie z europarlamentu. Peking reaguje

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

23.04.2024 12:00 , aktualizované: 13:55
Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Foto: ,
Vedúci kandidát AfD do volieb do Európskeho parlamentu Maximilian Krah.
debata

Podozrivý má 43 rokov a bol identifikovaný ako Jian (Ťien) G. Spolková generálna prokuratúra tvrdí, že sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.

Podľa ARD sa Jian G. asi pred desiatimi rokmi ponúkol nemeckým úradom ako informátor, bol však klasifikovaný ako nespoľahlivý. Existovalo tiež podozrenie, že je možným dvojitým agentom Číny.

Nemecko Halle Súdy Höcke AfD Proces Začiatok Čítajte aj Vplyvný politik Alternatívy pre Nemecko Höcke stojí pred súdom, dôvodom je zakázané nacistické heslo

Európsky parlament v utorok s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie asistentovi nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha (AfD). „Vzhľadom na závažnosť zistení (Európsky) parlament s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie dotyčnej osobe,“ povedal pre agentúru AFP hovorca zákonodarného zbo­ru.

Jien G. má čínske korene, no už niekoľko rokov disponuje nemeckým občianstvom. Do Drážďan prišiel v roku 2002 ako študent. Určitý čas bol členom Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD). Pri zakladaní firmy sa zoznámil s Krahom, ktorý pôsobil ako právnik v Drážďanoch. Ten ho v roku 2019, keď sa stal europoslancom za AfD, zamestnal ako asistenta.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová označila obvinenia Jiana G. za „veľmi vážne“ a žiada dôkladné vyšetrenie prípadu. „Ak sa potvrdí, že z Európskeho parlamentu sa robila špionáž pre Čínu, pôjde o útok na európsku demokraciu zvnútra,“ povedala.

Polícia, Nemecko, kukláči Čítajte aj Nemecko zadržalo troch čínskych špiónov. Zaujímali sa o vojenské technológie

AfD považuje správy o zatknutí asistenta eurosposlanca Kraha pre podozrenie zo špionáže za veľmi znepokojujúce. „Keďže v súčasnosti nemáme ďalšie informácie o prípade, musíme počkať na ďalšie vyšetrovanie Spolkovej generálnej prokuratúry,“ konštatoval v stanovisku hovorca strany Michael Pfalzgraf.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin v reakcii na zadržanie Jiana G. v utorok podľa agentúry AFP uviedol, že „zámer tohto druhu rozruchu je zrejmý – pošpiniť Čínu, uškodiť jej a zničiť spoluprácu medzi Čínou a Európou“.

polícia, polizei, páska, rakúsko Čítajte aj Dobré vzťahy s Ruskom sa končia. Rakúsko rozkrýva najväčší špionážny škandál v moderných dejinách

„V poslednom čase musí byť každému jasné, že teória o hrozbe špionáže zo strany Číny nie je vo verejnej mienke v Európe nič nové. V ostatných rokoch k rozruchu často dochádza pred stretnutiami čínskych a európskych predstaviteľov alebo po nich,“ dodal Wang. Čínu pred týždňom navštívil nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Wang zároveň vyjadril nádej, že príslušné miesta v Nemecku „sa zrieknu myslenia z čias studenej vojny a prestanú využívať takzvanú špionážnu hrozbu v rámci politickej manipulácie proti Číne“.

Už v pondelok zatkli v Hesensku a Severnom Porýní-Vestfálsku muža a manželský pár. Podľa Spolkovej generálnej prokuratúry zatknutý muž získaval pre Čínu informácie o technológiách, ktoré by mohli byť použité na vojenské účely. Na tento účel údajne využil spomínaných manželov. Podľa ARD však oba prípady spolu nesúvisia.

Europoslanci vyzvali na rýchle vyšetrovanie špionáže v EP

Frakcia Zelených v Štrasburgu vyzvala na rýchle vyšetrenie zahraničných zásahov do činnosti Európskeho parlamentu. Reagovala tak na zatknutie asistenta nemeckého europoslanca a lídra kandidátky Alternatívy pre Nemecko (AfD) Maximiliana Kraha kvôli podozreniu zo špionáže pre Peking.

Skupina vyzvala na zverejnenie predbežných výsledkov vyšetrovania pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 6. až 9. júna.

„Tí, ktorí útočia na integritu našich demokracií, musia byť dohnaní k zodpovednosti,“ uviedla nemecká europoslankyňa Terry Reintkeová. Tá je jednou z hlavných kandidátok Zelených v nadchádzajúcich voľbách.

europarlament Čítajte aj Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby: Bruselské tajné služby odhalili ich cieľ

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová označila zatknutie muža obvineného zo špionáže čínskych oponentov v Nemecku a zdieľanie informácií o Európskom parlamente s čínskou spravodajskou službou za „mimoriadne závažné“.

K zatknutiu došlo niekoľko týždňov po odhalení vplyvovej siete financovanej Moskvou, ktorá sa zameriavala na Európsky parlament. Podľa Belgicka europoslanci „dostávali peniaze“ za odovzdávanie správ z Ruska.

Manfred Weber Čítajte aj Weber: Populisti zvolení do europarlamentu skončia v tábore Putinových priateľov

„Sklon európskej krajnej pravice skrášľovať národy, ktoré údajne obhajujú, a dávať sa do služieb cudzích tyranií je jednou zo vzácnych konštánt dejín,“ vyhlásil Raphaël Glucksmann, poslanec Európskeho parlamentu a vedúci kandidátnej listiny francúzskych socialistov v eurovoľbách.

Na summite EÚ, ktorý sa konal minulý týždeň v Bruseli, vyzval predseda Európskej rady Charles Michel k „oveľa väčšej“ ostražitosti a „oveľa väčšej“ spolupráci tvárou v tvár pokusom o zasahovanie cudzích mocností.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Čína #špionáž #Peking #AfD