Web ČTK napadli hackeri, vydali správy o zmarenom atentáte na Pellegriniho

Webové stránky Českej tlačovej kancelárie (ČTK) v utorok napadli hackeri. Vydali niekoľko falošných správ, pričom jedna z nich sa týkala zmareného atentátu na zvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

23.04.2024 12:36 , aktualizované: 13:08
Pellegrini Foto: ,
Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024.
debata (15)

Udalosťou sa zaoberá česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) a ďalšie úrady. Upozornil na to český Deník N.

Vymyslené správy sa podľa servera objavili na webe České noviny okolo 11.00 h. Tvrdilo sa v nich, že Česko zabránilo atentátu na Pellegriniho, ktorý údajne plánoval ukrajinský diplomat v Česku.

„V súvislosti s organizáciou atentátu na slovenského prezidenta Petra Pellegriniho na území Českej republiky ukrajinským občanom Maruničom V. je pán Vitalij Usatyj, chargé d'affaires Ukrajiny v ČR, vyhlásený za personu non grata,“ citoval Deník N z už odstránenej správy na webe ČTK.

Pravdivosť informácií odmietlo české ministerstvo zahraničných vecí. „Rezolútne popierame, že je to pravda. Ide o dezinformáciu, podľa našich informácií nejde o autentické spravodajstvo ČTK,“ povedal hovorca rezortu Daniel Drake. Neskôr autenticitu správ poprela aj agentúra. Uviedla, že vymyslené správy boli dve a nepochádzajú z jej produkcie.

Gorazdova 27, bratislava, vila, Danko Čítajte aj Nielen prezidentská vila chátra. Štát odkúpil miliónové nehnuteľnosti aj pre šéfa parlamentu, nikto v nich však nebýva
15 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #hackeri #Peter Pellegrini