V konzervatívnom Peru vykonali vôbec prvú eutanáziu. Ana Estradová trpela nevyliečiteľnou chorobou

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

23.04.2024 15:09
Ana Estradová Foto: ,
Na archívnej snímke z 18. decembra 2019 peruánska psychologička Ana Estradová sedí vo svojom dome v Lime
debata

Ana Estradová roky bojovala na peruánskych súdoch za právo na dôstojnú smrť a v konzervatívnej krajine, kde sú eutanázia a asistovaná samovražda nezákonné, sa stala akousi celebritou. Výnimku v podobe práva rozhodnúť sa, kedy ukončí svoj život, získala v roku 2022.

„Anin boj za právo na dôstojnú smrť pomohol vzdelať tisíce Peruáncov o tomto práve a dôležitosti jeho obrany,“ uviedla v pondelok vo vyhlásení jej právnička Josefina Miróová Quesadová.

Estradová (47) trpela polymyozitídou – chorobou, pri ktorej ochabujú svaly a nedá sa vyliečiť. Prvé príznaky sa u nej začali prejavovať v tínedžerskom veku. V 20 rokoch začala používať invalidný vozík.

Napriek zdravotným prekážkam získala titul psychológie a stala sa terapeutkou. Kúpila si vlastný byt a osamostatnila sa od rodičov. V roku 2017 sa však Estradovej stav zhoršil a už nedokázala vstať z postele.

Aj keď už nevládala písať na počítači, vytvárala blog s názvom Ana pre dôstojnú smrť – využívala pri tom prepisovací softvér. V blogu písala o svojich problémoch a vysvetľovala svoje rozhodnutie požiadať o eutanáziu.

Súdny spor, v ktorom jej bolo priznané právo podstúpiť eutanáziu, viedla a vyhrala za pomoci ombudsmana pre ľudské práva. Na súdnych pojednávaniach sa Estradová zúčastňovala prostredníctvom videokonferencií.

V roku 2022 pred sudcami vypovedala, že si váži život a nechce zomrieť hneď, ale chce mať slobodu rozhodnúť sa, kedy svoj život ukončiť. „Chcem eutanáziu, keď už nebudem schopná znášať utrpenie,“ vysvetlila.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peru #eutanázia