Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

23.04.2024 19:35
debata (9)
Ochrana prírody: Čo urobilo Slovensko ako jediná krajina na svete?
Video

„Termín súdneho konania bol stanovený na 8. mája,“ uviedol v utorok súdny zriadenec pre AFP. Dvadsaťjedenročná Thunbergová spolu s ďalšími klimatickými aktivistami blokovala 11. marca a v priebehu niekoľkých ďalších dní hlavný vchod do parlamentu. Poslanci sa do budovy naďalej mohli dostať bočnými vchodmi.

greta thunbergová Čítajte viac Počas klimatického protestu zadržali v Holandsku aktivistku Gretu Thunbergovú

Thunbergovú spred budovy dvakrát (12. a 14. marca) vyviedla polícia, keďže neuposlúchla policajnú výzvu, aby z miesta odišla. Prokuratúra ju teraz obvinila z dvoch prípadov občianskej neposlušnosti, pričom samotná aktivistka podľa súdnych spisov, do ktorých nahliadla AFP, obvinenia odmieta.

Thunbergová Čítajte viac „Stop A69.“ Zakázaný protest proti výstavbe diaľnice podporila aj Thunbergová

Švédske súdy v minulosti už dvakrát (v júli a októbri 2023) uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Londýnsky súd tento rok vo februári oslobodil spoločne s ďalšími štyrmi aktivistami spod obvinení o rušení verejného poriadku. Obvinenia sa týkali vlaňajšieho protestu v Londýne, keď sa sa pokúsili zablokovať stretnutie popredných predstaviteľov ropného a plynárenského priemyslu. Polícia však podľa londýnskeho sudcu jasne nevymedzila, kde sa majú demonštranti pohybovať a jej príkaz na ich rozchod tak bol nejasný.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Greta Thunbergová #Greta Thunberg