Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

23.04.2024 19:49
USA Izrael Gaza univerzity protesty Foto: ,
Niekoľko stoviek študent a propalestínskych sympatizantov protestujú proti vojne v Pásme Gazy na Yaleovej univerzite v New Haven v pondelok 22. apríla 2024. Demonštrácie a búrlivé debaty o vojne v Pásme Gazy a slobode prejavu zasiahli popredné univerzity V Spojených štátoch od útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023. Študenti na oboch stranách hovoria, že došlo k zvýšeniu počtu antisemitských i islamofóbnych incidentov.
debata (6)

V Izraeli a v židovských komunitách po celom svete sa v pondelok večer začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach. Polícia v tom čase začala so zadržiavaním demonštrantov na NYU, píše AFP.

Zadržaných a následne prepustených bolo podľa polície 133 osôb, ktorým doručili predvolanie na súd. Protesty zasiahli aj Kolumbijskú univerzitu v New Yorku, Yaleovu univerzitu v štáte Connecticut a ďalšie.

Ukrajina Čítajte viac Ukrajina aj Izrael. Zvládla by EÚ dve vojny?

Hovorca NYU uviedol, že rozhodnutie privolať políciu bolo prijaté, keď demonštranti prerazili zátarasy okolo miesta, kde sa zdržiavajú demonštranti vyjadrujúci podporu Palestínčanom.

Andrew Bates z tlačového oddelenia Bieleho domu uviedol, že študenti majú právo protestovať. Slovne však odsúdil výzvy na prejavy násilia a fyzické zastrašovanie voči židovským študentom. Očividný antisemitizmus na univerzitách slovne odsúdil aj americký prezident Joe Biden.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Protesty na Kolumbijskej univerzite trvajú už päť dní, pripomína BBC. Minulý štvrtok tam polícia zatkla viac než 100 ľudí. Študenti na rôznych univerzitách v USA organizujú protesty a iné zhromaždenia od vypuknutia konfliktu v Pásme Gazy vlani v októbri.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas