Summit EÚ sa síce minulý týždeň zhodol, že je potrebné poskytnúť Ukrajine prostriedky protivzdušnej obrany, šéfovia vlád jednotlivých krajín si však dávali dobrý pozor, aby v tomto ohľade neurobili žiadny konkrétny sľub, napísal Le Monde. Pripomenul, že k dodávkam systémov vyzýval na okraj summitu tiež generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý vyhlásil, že ochrana ukrajinského vzdušného priestoru je väčšou prioritou ako dodržanie interných štandardov Severoatlantickej aliancie ohľadom vybavenia.
Čítajte viac ATACMS či vojenskí poradcovia. Zameria Kyjev pomoc z USA aj na zničenie Krymského mosta?Nemecko už Ukrajine v súčinnosti s Holandskom poskytlo dva zo svojich 12 systémov Patriot a prisľúbilo dodanie tretieho. „Ďalšie krajiny sa s nimi (Patriotmi) však odmietajú rozlúčiť,“ povedal denníku nemenovaný diplomat. Z členských krajín EÚ majú tieto americké systémy k dispozícii okrem dvoch menovaných aj Španielsko, Grécko, Poľsko alebo Rumunsko. Posledné dva menované štáty susedia s Ukrajinou a Poľsko tiež s Bieloruskom, o to väčšie sú ich obavy zo zabezpečenia vlastnej obrany.
Francúzsko je podľa denníka pod tlakom, aby poskytlo ďalší komplex SAMP-T, ktorému sa tiež hovorí Mamba a ktorý je európskou obdobou Patriota. K jeho poskytnutiu vyzval minulý týždeň na summite G7 francúzskeho ministra zahraničných vecí Stéphana Séjourného jeho ukrajinský náprotivok Dmytro Kuleba. Lenže Paríž a Rím sa len neochotne lúčili aj s prvým systémom, ktorý už na Ukrajinu spoločne dodali. V najbližšom čase sa pokrok ohľadom ďalšej dodávky nečaká, uviedol Le Monde. „Pracujeme na tom v rámci francúzskej správy, ako aj s naším talianskym partnerom, ale rýchlu reakciu nečakáme,“ povedal denníku jeho nemenovaný zdroj.
Čítajte viac Lotyšský analytik: Rok 2024 môže byť pre Ukrajinu najhorší, ale nie je to koniecNa poskytnutie prostriedkov protivzdušnej obrany Ukrajine vyzýva opakovane členské krajiny aj koordinátor zahraničnej a obrannej politiky EÚ Josep Borrell. Ten v nedávnom rozhovore s francúzskym denníkom na štáty dvadsaťsedmičky apeloval, aby systémy pre Ukrajinu nakúpili, ak ich nemajú. Poznamenal, že takéto riešenie vyjde lacnejšie, ako sa podieľať na obnove zničenej infraštruktúry počas ruskej invázie na Ukrajinu.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
Od začiatku ruskej invázie dostala Ukrajina okrem iného tri batérie systémov Patriot od Nemecka, Holandska a USA, 12 systémov Iris-T od Nemecka a 12 komplexov NASAMS od Washingtonu, zhrnul Le Monde. Podľa neho sú však tieto zbrane stále nedostatočné na to, aby Ukrajina dokázala ochrániť celé svoje územie.