Minsk bol napadnutý, odrazili sme útok z Litvy, tvrdí Bielorusko. Absolútny nezmysel, hlási Vilnius

Šéf bieloruskej KGB vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

25.04.2024 15:58
debata (8)
Nemeckí vojaci v Litve
Video
Litva v minulosti tvrdila, že vagnerovskí žoldnieri v Bielorusku by mohli predstavovať nebezpečenstvo, a NATO bude musieť posilniť svoje východné krídlo. Nemecko poslalo do pobaltského štátu tisíc vojakov v rámci cvičenia Griffin Storm 23. / Zdroj: NATO

Ivan Tertel, šéf Bieloruskho výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB), na zasadnutí Zhromaždenia bieloruského ľudu povedal, že „KGB, v spolupráci s kolegami z iných štruktúr, nedávno podnikla množstvo akútnych bezpečnostných opatrení, ktoré umožnili zabrániť útokom bojových dronov z územia Litvy na objekty v Minsku a jeho predmestiach“.

Nepredložil žiadne dôkazy, ani neposkytol podrobnosti. Povedal tiež, že „radikáli“ v Litve a Poľsku vyrábajú drony pre útoky na Bielorusko. Zhromaždenie bieloruského ľudu funguje súbežne s parlamentom a zahŕňa predstaviteľov obecných zastupiteľstiev, odborov a provládnych aktivistov.

bielorusko, cvičenia Čítajte aj Bielorusko začalo vojenské cvičenia pri hraniciach s EÚ a Ukrajinou

„Toto je nonsens, neviem nájsť iné slovo,“ povedal hovorca litovskej armády Gintautas Ciunis vo štvrtok novinárom.

„Takéto vyhlásenia bieloruskej KGB je možné pokladať za neustálu nepriateľskú provokáciu a informačný útok proti Litve, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Možno povedať, že sú tiež myslené pre domáce publikum krajiny,“ uviedlo litovské krízové centrum v oznámení.

Alexandr Lukašenko Čítajte aj Bieloruské strašenie? Lukašenkov šrot zničíme za tri hodiny, reaguje poľský generál

Bielorusko je blízky spojenec Ruska, ktoré do susednej spojeneckej krajiny vyslalo taktické jadrové zbrane, rakety a vojakov. Bieloruské sily priamo nevstúpili do rusko-ukrajinskej vojny, ale krajina poskytla svoje územie, aby odtiaľ ruskí vojaci mohli zaútočiť na sever Ukrajiny.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Litva #minsk #Alexandr Lukašenko #KGB