Indonézska geologická služba následne zvýšila varovanie pred sopečnou činnosťou na ostrove Sulawesi na najvyšší stupeň a vyzvala ľudí, aby sa zdržiavali najmenej šesť kilometrov od krátera sopky.
Medzinárodné letisko Sama Ratulangiho v Manade je od sopky Ruang vzdialené asi 95 kilometrov. Uzavreté bolo pre zníženú viditeľnosť a nebezpečenstvo, ktoré predstavuje sopečný popol pre prúdové motory lietadiel.
Popol zahalil mestá a obce v okolí vulkánu vrátane Manada, hlavného mesta provincie Severné Sulawesi, v ktorom žije viac ako 430-tisíc ľudí.
Sopka Ruang vybuchla naposledy 17. apríla, indonézske úrady vtedy evakuovali viac ako 11-tisíc ľudí. Panovali tiež obavy, že pri väčšej erupcii sa časť sopky môže zrútiť do mora a spôsobiť cunami. Pred týmto scenárom varovala indonézska geologická služba aj po najnovšej erupcii.
Indonézia je rozľahlé súostrovie a seizmická a vulkanická aktivita je tu pomerne častá. Nachádza sa na na tichomorskom Ohnivom kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu. Ruang s nadmorskou výškou 725 metrov patrí medzi približne 130 aktívnych sopiek v Indonézii.
Čítajte viac V Indonézii vybuchlo niekoľko sopiek, úrady evakuovali tisíce ľudí