Šéf taiwanského Národného bezpečnostného úradu Cchaj Ming-jen v parlamente uviedol, že udržiavanie stability v Taiwanskom prielive je v záujme celého medzinárodného spoločenstva vrátane Číny. Peking však v súčasnosti podľa neho používa princíp cukru a biča voči Taiwanu v nádeji, že to zmení politiku novozvoleného prezidenta Lai Čching-tea.
„Osobitnú pozornosť si vyžaduje obdobie po 20. máji až do novembra, keď čínski komunisti majú svoje pravidelné vojenské cvičenia,“ povedal. „Či už čínski komunisti využijú vojenské cvičenia v tejto horúcej sezóne ako zámienku na ďalší tlak na Taiwan, Národný bezpečnostný úrad sa na to zameriava,“ dodal.
Čítajte viac Mier je to najcennejšie, Taiwan červenou čiarou. USA a Čína si neveriaČínske ministerstvo obrany v Pekingu na žiadosť o komentár krátko pred oslavami Sviatku práce 1. mája neodpovedalo.
Na otázky taiwanských zákonodarcov Cchaj Ming-jen povedal, že Čína v tomto roku už trikrát uskutočnila prienik do vzdušného priestoru a výsostných vôd Taiwanu v noci, čo označil za nový spôsob taktiky.
„Okrem toho sa používajú lietadlá na tankovanie paliva“ s cieľom predĺžiť čas, kedy bojové lietadlá môžu zostať vo vzduchu, dodal. Pozorované boli aj vyloďovacie lode a mínolovky, ktoré s nimi spolupracovali. „Toto sú nové vzory (taktiky) pre tento rok,“ doplnil Cchaj Ming-jen.
Čína považuje samosprávny Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a jeho zjednotenie chce v prípade potreby dosiahnuť aj vojensky.
Čítajte viac USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile