Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch

Gruzínsky parlament sa na pozadí masívnych protestov priblížil k schváleniu kontroverzného návrhu zákona o zahraničnom vplyve. Osemdesiattri zo 150 poslancov vyjadrilo návrhu podporu v stredajšom druhom čítaní, 23 bolo proti. Parlament čaká ešte tretie hlasovanie, ktoré by sa podľa poslanca Irakliho Kobachidzeho mohlo uskutočniť v polovici mája.

02.05.2024 11:22
Gruzínsko, protest, ruský zákon Foto: ,
Demonštranti pochodujú pred budovou parlamentu na protest proti „ruskému zákonu“, v Tbilisi, Gruzínsko, 9. 2024.
debata (13)
Štát sa v rukách oligarchov stáva hrozbou pre demokraciu, tvrdí väznený gruzínsky novinár
Video
Keď sa kritika vlády skončí vykonštruovaným trestom, demokracia zomiera. „Ak sú slobodné média zastrašované vládou, spoločnosť sa musí vzoprieť". To sú slová väzneného gruzínskeho novinára Nika Gvaramiu. Za mrežami skončil, pretože sa dostal do ideového sporu s gruzínskou vládou. / Zdroj: TV Pravda/Peter Madro

Opozičný zákonodarca Beqa Liluašvili počas stredajšieho rokovania naživo vysielal z rokovacej sály parlamentu. Na videu vidno, ako poslanci kričia a fyzicky sa navzájom konfrontujú.

Návrh takzvaného zákona o zahraničných agentoch vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty pod zahraničným vplyvom, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia. Podobný návrh vládnuca strana Gruzínsky sen predložila aj minulý rok a po masívnych protestoch ho stiahla. Kritici návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.

Prezidentka Salome Zurabišviliová návrh ostro kritizuje a zaviazala sa, že ho vetuje, ak prejde parlamentom. Vládna strana však môže jej veto prelomiť a potom zákon môže podpísať predseda parlamentu.

Policajti používajú vodné delá na demonštrantov... Foto: TASR/AP, Zurab Tsertsvadze
Gruzínsko / Tbilisi / Policajti používajú vodné delá na demonštrantov počas opozičného protestu proti prijatiu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu v gruzínskej metropole Tbilisi v stredu 1. mája 2024

Legislatíva vyvolala sériu protestov a v hlavnom meste Tbilisi protestovali desaťtisíce ľudí. Polícia na demonštrantov použila vodné delá a slzný plyn, aby ich rozohnala. V utorok tiež viac ako šesť desiatok ľudí zatkla.

Parlament vo štvrtok zrušil plenárne zasadnutie, čo odôvodnil škodami, ktoré budova utrpela počas stredajších protestov.

Gruzínsko / Tbilisi / Čítajte aj Gruzínska polícia počas protestov v Tbilisi zadržala desiatky osôb. V putách skončil aj líder opozície

Demonštranti sa obávajú, že v prípade prijatia zákona budú môcť úrady prísne kontrolovať mediálny priestor a že by legislatíva mohla zmariť vstup krajiny do Európskej únie, ktorá jej vlani udelila kandidátsky štatút.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v stredu na sociálnej sieti X vyhlásil, že použitie sily proti demonštrantom je „neprijateľné“. „Gruzínsko je kandidátskou krajinou do EÚ, vyzývam jej orgány, aby zabezpečili právo na pokojné zhromažďovanie,“ povedal.

„Gruzínci chcú pre svoju krajinu európsku budúcnosť. Gruzínsko je na križovatke. Malo by zostať v kurze na ceste do Európy,“ napísala na X zase predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

tbilisi, gruzínsko, protest Čítajte aj V Tbilisi protestovalo vyše 20 000 ľudí proti zákonu o zahraničnom vplyve
13 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Gruzínsko