Všetci nacionalisti sú 'skrytí brexiteri', ničia každú krajinu. Zobuďte sa Európania, odkázal Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník The Economist varoval pred vzostupom nacionalistov v Európe. Označil ich za skrytých prívržencov vystúpenia svojich krajín z EÚ. Dodal, že títo takzvaní brexiteri berú európsky kontinent za "rukojemníka", pričom používajú rovnakú lživú rétoriku, informuje TASR.

02.05.2024 16:11
debata (19)

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať od 6. do 9. júna.

Podľa prieskumov verejnej mienky by Macronom založenú centristickú stranu Obroda (RE) volilo v eurovoľbách 17 percent respondentov. Prieskumy volebných preferencií vo Francúzsku nateraz vedie krajne pravicové Národné združenie (RN) s 32 percentami, dopĺňa agentúra AFP.

Veliteľ síl NATO: Nad Európou sa sťahujú temné mraky, ale Slovensko spravilo vstupom do aliancie úžasné rozhodnutie
Video
Pred 20 rokmi, 29. marca 2004, vstúpilo Slovensko do Severoatlantickej aliancie. Výročie zhodnotil počas svojej návštevy aj hlavný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) americký generál Christopher Cavoli. / Zdroj: TV Pravda, Foto: Veľvyslanectvo USA na Slovensku

Macron aj v súvislosti s tým vyzval Európanov, aby „sa zobudili“. Poukázal na lživé tvrdenia nacionalistov, ktorí najprv deklarujú, že chcú, aby ich krajina bola silná, ale nepriznajú, že ich cieľom je zničiť ju.

NATO / OTAN / Armáda SR / Čítajte aj Podpora členstva SR v EÚ a NATO oproti vlaňajšku vzrástla

Ako príklad Macron uviedol spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorú RN nepodporuje, pričom jej politici farmárom tvrdia, že s RN vo vláde im bude lepšie. „Ale odkiaľ vezmú 9,5 miliardy eur?“ pýtal sa Macron v rozhovore.

„Je to svojím spôsobom, ako keby sme povedali, že nie je problém, ak zveríme banku lupičom,“ vyhlásil Macron.

Meloni, Orbán Čítajte aj Expert vysvetľuje, či bude Rím naďalej podporovať Kyjev a či čaká krajnú pravicu spor Meloniová verzus Orbán

Doplnil, že predsedníčka talianskej vlády Giorgia Meloniová, ktorá vedie postfašistickú stranu Bratia Talianska (FdI), má na rozdiel od francúzskeho RN „európsky prístup“. Macron pripomenul, že Meloniová výrazným spôsobom podporila pakt o azyle a migrácii.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Neonacisti #Emmanuel Macron #nacionalisti