Rusi pripravovali útok v Nemecku, chceli odpáliť vojenskú pomoc Ukrajine. Boli odhalení

Rusko chcelo zničiť vojenskú pomoc Ukrajine, útok plánovalo na nemeckom území. V piatok to na tlačovej konferencii s českým ministrom vnútra vyhlásila nemecká ministerka Nancy Faeserová.

03.05.2024 14:50
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová Foto: ,
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
debata (59)
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video
Manévre NATO Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) sú najväčším cvičením Severoatlantickej aliancie za desaťročia. / Zdroj: NATO

Na základe servera Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Faeserová podľa servera povedala, že zámer ruskej strany, ktorá chcela zničiť nemeckú vojenskú pomoc Ukrajine, sa podarilo odhaliť a útoku zabrániť. „Budeme aj naďalej pokračovať v masívnej podpore Ukrajiny,“ dodala.

Podobných akcií sa podľa nej deje málo, oveľa častejšími z ruskej strany sú kyberútoky, v piatok o nich informovalo Nemecko aj Česko. Zodpovednou za ne je podľa úradov oboch krajín skupina APT28 spájaná s ruskou vojenskou rozviedkou GRU.

Rusko / Špehovanie / Kyberkontrola / Čítajte aj NATO aj EÚ ostro odsúdili kyberútoky na Česko a Nemecko. Rusko ponesie následky, vyhlásila Baerbocková

V Nemecku okrem koaličnej strany SPD útočila podľa Faeserovej aj na IT spoločnosti a firmy v oblasti logistiky, zbrojenia či letectva. V ČR bola podľa šéfa českého rezortu vnútra Víta Rakušana cieľom kritická infraštruktúra, niektoré verejné inštitúcie, aj politické strany a hnutia. Nemecko si už v tejto súvislosti predvolalo ruského diplomata. Česko uviedlo, že je odhodlané reagovať spoločne s medzinárodnými partnermi.

vrbetice výbuch česko Čítajte aj Za výbuchom muničného skladu na Morave boli ruskí špióni. Vyšetrovanie potvrdilo podozrenia

Rakušan na tlačovej konferencii povedal, že české úrady registrujú vyššie desiatky útokov, ktorým čelia už dlhší čas. Česko sa však bude podľa jeho slov všetkým druhom útokov brániť, a to napríklad aj zaradením ďalších osôb na sankčný zoznam. Dodal, že ČR si v tejto téme s Nemeckom denne vymieňa informácie.

Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...
Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...
+7Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...

Faeserová tiež vyzdvihla spoluprácu s ČR, vďaka nej sa podľa ministerky podarilo odhaliť kauzu okolo servera Voice od Europe. Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) ako prvá upozornila na to, že niekoľko europoslancov vzalo úplatky za šírenie ruskej propagandy cez už zrušenú webovú stránku Voice of Europe so sídlom v Prahe.

Bývalý premiér Ján Čarnogurský, poslanec a šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica Erik Kaliňák (Smer), líder strany Republika a europoslanec Milan Uhrík či europoslanec Miroslav Radačovský. Čítajte aj Kremeľská propaganda? Čarnogurský a Uhrík napojenie na Rusko odmietajú. Kaliňákove „žarty“ sa nepáčili ani jeho vlastným

Pripravovali sabotáž aj v Nórsku

Ruskí spravodajskí agenti podľa Nórskej policajnej bezpečnostnej služby (PST) pôsobia na západe Nórska. Znamenať by to podľa nej mohlo, že Moskva pripravuje sabotážne operácie proti kritickej infraštruktúre. Povedal to šéf PST v západnom Nórsku Torgils Lutro pre vysielaciu spoločnosť NRK. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Lutro uviedol, že niekoľkých ruských agentov v Nórsku odhalili, ale ich počet nespresnil. Podľa PST ruské spravodajské aktivity na nórskom území sa zintenzívnili od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva odštartovala vo februári 2022. Nórske úrady odvtedy pre podozrenie zo spravodajskej činnosti vyhostili viac ako 15 zamestnancov ruského veľvyslanectva.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #muničný sklad #vojna na Ukrajine #vojenská pomoc Ukrajine