Zradikalizovaný mladík pobodal muža v Perthe, austrálska polícia ho zastrelila

Polícia na západe Austrálie zastrelila 16-ročného radikalizovaného chlapca, ktorý v nedeľu na verejnosti nožom poranil jednu osobu, vyhlásila polícia a premiér štátu Západná Austrália. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

05.05.2024 06:22
debata

Jeden z policajtov tínedžera zastrelil, keď sa proti policajtom rozbehol po tom, ako jednu osobu poranil, vyhlásil premiér štátu Západná Austrália Roger Cook. Zranená osoba bola hospitalizovaná a jej stav je stabilizovaný, uvádza Reuters.

„Podľa indícií sa radikalizoval online,“ vyhlásil Cook. „V tejto fáze sa zdá, že konal sám a na vlastnú päsť,“ dodal počas televízneho prenosu tlačovej konferencie.

Polícia v noci na nedeľu prijala telefonát, v ktorom ju mužský hlas varoval, že sa chystá spáchať „násilné skutky“. Volajúci však neuviedol svoje meno ani miesto, kde sa nachádza, vyhlásil policajný komisár plukovník Blanch.

Polícia však o niekoľko minút neskôr prijala na tiesňovej linke ďalší hovor, podľa ktorého vo Willertone, južnom predmestí mesta Perth, pobiehal po parku muž s nožom.

Policajné kamery počas zásahu zaznamenali, ako tínedžer odmietol výzvy zasahujúcich policajtov, aby nôž odložil, dodal Blanch. Policajti na útočníka dva razy vystrelili taserom, no „oba výstrely nemali plný želaný účinok“.

„Muž ďalej postupoval proti tretiemu policajtovi (ozbrojenému) strelnou zbraňou, ktorý naňho jeden raz vypálil a smrteľne ho zranil,“ dodal Blanch.

Tínedžer zraneniu v noci v nemocnici podľahol.

Chlapec bol ozbrojený kuchynským nožom. Úrady naň ešte pred útokom, ktorý sa odohral v sobotu neskoro večer, upozornili znepokojení členovia miestnej moslimskej komunity. Muž, ktorý bol pobodaný na chrbte, je podľa úradov v stabilizovanom stave v nemocnici.

Incident sa odohral po tom, ako polícia v Novom Južnom Walese minulý mesiac obvinila niekoľko chlapcov v súvislosti s pobodaním biskupa asyrskej cirkvi z 15. apríla. Niekoľko dní predtým 40-ročný muž ubodal šesť ľudí v nákupnom stredisku neďaleko pláže Bondi Beach v Sydney.

Útoky strelnými zbraňami či nožom sú v Austrálii, ktorá patrí medzi najbezpečnejšie krajiny sveta, zriedkavé. „Sme mierumilovná krajina a v Austrálii nie je miesto pre násilný extrémizmus,“ uviedol v reakcii na útok na sieti X austrálsky premiér Anthony Albanese.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #Perth #útok nožom