Terčom sú Ukrajina a Taiwan. Učia sa Čína a Rusko, ako spolu bojovať v kyberpriestore?

Je to väčšinou neviditeľná súčasť vojny a (zatiaľ) pri nej priamo nezomierajú ľudia. Ukrajina však od začiatku veľkej ruskej invázie čelila viac ako 10-tisíc kybernetickým incidentom. Experti tiež naznačujú, že v digitálnom priestore vidia spoluprácu Pekingu a Moskvy. Ich ciele môžu byť iné, ale vyzerá to tak, že aspoň do istej miery si pomáhajú a vzájomne sa učia.

06.05.2024 06:00
čína, Rusko, Nemecko Foto:
V Nemecku v apríli zatkli čínskych špiónov a minulý týždeň Berlín obvinil Moskvu z kybernetických útokov. Na snímke demonštrant proti krajne pravicovej Alternatíve pre Nemecko, ktorá je podľa kritikov v skutočnosti alternatívou pre diktátorov
debata (16)
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Ukrajinské skúsenosti

„Čína je z dlhodobého hľadiska veľkou hrozbou, aj keď sa stále zameriavame na Rusko. Keď sa invázia začala, zosilnili sme existujúce opatrenia pre prípad odvety. A to, čo sme videli, je, že Rusko a Čína spolupracujú,“ citoval španielsky denník El País Jen Easterlyovú, riaditeľku americkej Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry.

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video
Zdroj: Tv Pravda

Hovorí to aj Serhij Demediuk, zástupca šéfa Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny. „Sme si vedomí poznatkov, ktoré poskytla Čína Rusku, hoci nevieme presne, ako ich používa,“ povedal pre El País s tým, že čínsky spyware a rôzne programy agresori na Ukrajine využili na deštruktívne útoky a nelegálne získavanie dát z ukrajinských inštitúcií. Demeniuk tiež tvrdí, že Kyjev každý deň sleduje spoluprácu ruských, čínskych, iránskych, bieloruských a severokórejských hekerov.

V januári agentúra Reuters napísala, že ruskí útočníci boli v systéme veľkej ukrajinskej telekomunikačnej spoločnosti Kyivstar minimálne od mája minulého roka. Vlani v decembri výpadok služieb tejto firmy zasiahol 24 miliónov jej zákazníkov. Šéf kybernetického oddelenia ukrajinskej kontrarozviedky Illya Vitiuk si myslí, že je to aj veľké varovanie pre Západ.

TV Pravda
Video

"Novým trendom v druhom polroku vlani bol rastúci záujem hekerských skupín protivníka o ukrajinský telekomunikačný sektor. Svojím spôsobom to možno považovať za eskaláciu, keďže nepriateľ sa snaží udržať si iniciatívu a pôsobiť v ukrajinskej informačnej infraštruktúre. Hekerské skupiny sa stále zameriavajú na ukrajinskú armádu. Strategickým vojenským cieľom protivníka sú naďalej strategické útoky na získanie prístupu, prevzatie kontroly a získanie spravodajských informácií zo špecializovaných systémov, ktoré vyhodnocujú dianie,“ uvádza správa ukrajinskej Štátnej služby špeciálnej ochrany komunikácií a informácií. Rusko sa vraj v kyberpriestore stále viac spolieha na ľudí a skupiny, ktoré v súčasnosti nie sú priamo prepojené s jeho tajnými službami, hoci konajú v záujme kremeľských orgánov.

Agentúra Interfax-Ukraine informovala, že Ukrajina sa po prvý raz v histórii v apríli zúčastnila každoročného NATO cvičenia Locked Shields (Zamknuté štíty). Digitálne manévre zamerané na bezpečnosť kybernetického priestoru privítali štyritisíc expertov z viac ako 40 krajín vrátane Slovenska, ktoré vytvorilo tím s Maďarskom.

Ukrajina, vojak Čítajte viac Austrálsky generál pre Pravdu: Ukrajina čelí pochmúrnym scenárom, Západ musí zmeniť ruskú stratégiu

Ako to vidí Taiwan

Svojím spôsobom unikátny pohľad na spoluprácu Ruska a Číny ponúka Taiwan. Tchaj-pej aj v digitálnom priestore čelí rôznym podvratným aktivitám Pekingu. Ukázalo sa to i v januári pred prezidentskými voľbami na Taiwane, ktorý Čína pokladá za svoje územie. Okrem toho však Tchaj-pej jednoznačne podporuje boj Kyjeva proti agresii Moskvy, preto sa oň zaujíma aj Kremeľ.

"Samozrejme, Rusko a Čína sa v súvislosti so šírením dezinformácii vedia dopĺňať. Čo sa týka ruskej invázie, na Taiwane ľudia nevedia tak veľa o Vladimirovi Putinovi. Informácie však prúdili cez komunistickú Čínu. Videá s titulkami mierili na Taiwancov, ktorí by mohli podporovať Rusko,“ reagoval pre Pravdu Wen-bin Liu z Vyšetrovacieho úradu ministerstva vnútra Taiwanu. Expert bol súčasťou delegácie, ktorá v apríli navštívila viaceré európske krajiny, a v Bratislave vystúpil na podujatí, ktoré zorganizoval GLOBSEC.

NATO, Ukrajina Čítajte viac Varovaní pred vojnou s Ruskom pribúda. Myslí si Moskva, že sa jej Západ bojí?

Taiwanské Centrum pre výskum informačného prostredia na základe dát skúma šírenie informácií a manipulácií v kybernetickom priestore. Jeho spoluriaditeľ Chih-hao Yu vraví, že na začiatku veľkej ruskej invázie vo februári 2022 sa Čína veľmi neangažovala, ale postupne začala viac preberať ruskú propagandu.

"Zdokumentovali sme, ako sú vyjadrenia Pekingu prepojené s tým, čo hovorí Moskva. Čínske štátne médiá a oficiálne informačné zdroje citujú Rusko a dodávajú legitimitu aj takým konšpiračným tvrdeniam, ako boli tie o amerických biolaboratóriách na Ukrajine,“ povedal pre Pravdu Yu.

Ďalší odborníci pripomenuli, že Rusko i Čína využívajú podobné posolstvá, a zároveň sa zameriavajú na problémy, ktoré ľudí trápia. Či je to na Taiwane, alebo na Ukrajine, no rovnako to funguje aj na Slovensku.

Ukrajina, Bohdana Čítajte viac Expert z Ukrajiny: Rozhodujeme sa, či zachránime mestá alebo vojakov

"V mojej krajine sme mali prezidentské voľby a viem, že ste ich absolvovali aj u vás. Videli sme snahy urobiť politiku nedôveryhodnou, aby ľudia mali pocit, že nie je dôležité hlasovať, lebo vraj sú všetci rovnakí. A tiež sa hovorilo o tom, ako jeden kandidát údajne privedie krajinu do vojny, kým ten druhý jej zabráni,“ uviedla pre Pravdu Billion Lee, zakladateľka organizácie Cofacts.

Min-hsuan Wu z Doublethink Lab pri porovnávaní Číny a Ruska išiel ešte ďalej. "Keď Putin začal inváziu na Ukrajinu, mal dlhý prejav, prečo to urobil. Čína ho preložila slovo za slovom. Keď som ho prvýkrát videl, mal som pocit, že je to vtip. Myslel som si, že je falošný, pretože všetko, čo Putin povedal, vyzerá ako čínska propaganda týkajúca sa Taiwanu. Každé slovo o tom, ako sme vraj jeden národ a máme rovnakú krv a údajne nás rozdeľujú separatistickí extrémisti,“ ozrejmil pre Pravdu Wu. A v čom sa Peking a Moskva líšia? "Majú trochu inú informačnú stratégiu. Rusko v zásade iba útočí na západný demokratický systém, kým Čína sa snaží propagovať vlastný štýl vládnutia a ponúka ho ako model,“ vysvetlila pre Pravdu Hui-an Ho z Taiwan FactCheck Center.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #Ukrajina #Taiwan #vojna na Ukrajine #Putinova vojna