Netanjahu: V prípade potreby sa ubránime aj sami. Je to poučenie z holokaustu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu odmietol nátlak medzinárodného spoločenstva, ktoré žiada pozastavenie vojnového ťaženia v Pásme Gazy. Zdôraznil, že Izrael sa v prípade potreby ubráni sám, informujú agentúry AP a DPA. Najmenej 16 ľudí zomrelo v nedeľu počas leteckých útokov Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, píše AFP a odvoláva sa na miestnych.

06.05.2024 06:07
Izrael, holokaust Foto:
Izraelskí študenti sledujú virtuálnu prehliadku koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v Testimony House, múzeu holokaustu v Nir Galim v Izraeli, v predvečer každoročného izraelského Dňa pamiatky obetí holokaustu, v nedeľu 5. mája 2024. Izrael v tento deň každoročne spomína na šesť miliónov židovských obetí nacistickej genocídy počas druhej svetovej vojny.
debata

Netanjahu pri príležitosti pondelkového Dňa pamiatky na holokaust pripomenul, že počas holokaustu v období druhej svetovej vojny svetoví lídri nečinne stáli. „Prvé ponaučenie z holokaustu preto je: Ak sa neubránime sami, nikto nás neubráni. Ak musíme zostať stáť osamote, budeme stáť osamote,“ povedal.

Izraelský premiér uviedol, že je naklonený dohode, ktorá by priniesla prestávku v bojoch trvajúcich takmer sedem mesiacov i prepustenie rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas, píše AP. Takisto však povedal, že je odhodlaný uskutočniť inváziu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy – aj napriek nesúhlasu veľkej časti medzinárodného spoločenstva.

Izrael v poslednom období v Pásme Gazy vedie kruté boje, čo spôsobilo, že sa od neho odvrátili viaceré krajiny vrátane jeho najbližšieho spojenca Spojených štátov, píše DPA. Americký prezident Joe Biden opakovanie žiadal viac dodávok humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo v tejto enkláve. Izraelského premiéra varoval, aby v rámci plánovanej ofenzívy neposielal vojakov do mesta Rafah skôr, než odtiaľ budú do bezpečia dopravené státisíce vysídlených osôb.

V Rafahu sa vzhľadom na boje v ďalších častiach Pásma Gazy uchýlilo okolo 1,5 milióna Palestínčanov. Toto mesto na hranici s Egyptom je tiež kritickým bodom vstupu humanitárnej pomoci do pobrežného palestínskeho pás­ma.

Deň pamiatky na holokaust (šoa) a hrdinstvo (Jom ha-šoa) tento rok pripadá na 6. mája. Pripomína šesť miliónov obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

AFP: Po útoku na Rafah je 16 mŕtvych

Najmenej 16 ľudí zomrelo v nedeľu počas leteckých útokov Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, uviedli zdroje z prostredia zdravotníckych úradov a záchranárov, uviedla agentúra AFP.

„Počet obetí v Rafahu dosiahol 16,“ uviedli pre AFP príslušníci záchranných zložiek. Dodali, že medzi obeťami je sedem osôb z jednej rodiny a deviati členovia ďalšej rodiny.

Zdroje z prostredia zdravotníckych úradov potvrdili, že dva útoky sa odohrali na dvoch rôznych miestach v Rafahu. Agentúra Reuters hlásila deväť obetí z radov Palestínčanov po zásahu domu v meste.

Izrael uvádza, že Rafah je poslednou baštou militantov hnutia Hamas a už dlhší čas plánuje vojenskú operáciu v tomto meste – aj napriek nesúhlasu veľkej časti medzinárodného spoločenstva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #útok na Izrael