Britská vláda chce, aby v nových budovách v Anglicku boli povinne oddelené toalety

Britská vláda chce uzákoniť povinnosť, aby v nových verejných budovách v Anglicku boli oddelené toalety pre mužov a ženy. Opatrenie sa má týkať napríklad kancelárií, reštaurácií či obchodných centier.

07.05.2024 05:55
debata (8)
Jozef Vajda našiel na toalete v SND napísané... Čakal hocičo, ale toto bolo super
Video

O svojom zámere informoval konzervatívny kabinet. Podľa štátnej tajomníčky pre ženy a rovnosť Kemi Badenochovej je cieľom zamedziť šíreniu toaliet, ktorých užívanie nie je obmedzené pohlavím. Vláda si od opatrení sľubuje väčšie súkromie a dôstojnosť pri užívaní záchodov.

Pre novopostavené verejné budovy návrh zákona počíta s povinnosťou zriadiť buď oddelené toalety, alebo také toalety, v ktorých súkromnom priestore je popri záchode tiež umývadlo a zariadenie na sušenie rúk. Toalety, ktoré budú prístupné bez rozlíšenia pohlaví, budú môcť byť v nových budovách len v prípade, keď tam budú vybudované aj oddelené toalety. Výnimku budú mať z novej povinnosti niektoré školy či rezidenčné domy. Povinnosť bude platiť aj pre budovy, ktoré prejdú výraznejšou rekonštrukciou.

Štátna tajomníčka Badenochová uviedla, že nové opatrenie chce zastaviť šírenie toaliet spoločných pre viac pohlaví. Podľa nej tieto zariadenia „odopierajú súkromie a dôstojnosť mužom i ženám“. Podľa denníka The Guardian Badenochová napríklad minulý týždeň tvrdila, že medzi žiačkami a študentkami sú častejšie zápaly močových ciest, ak študujú na školách so spoločnými toaletami. Podľa vládnej predstaviteľky totiž dievčatá odmietajú takéto zariadenia používať.

Vláda tvrdí na základe výsledkov konzultácií, na ktorých sa zúčastnilo približne 17 000 ľudí, že jej opatrenie má rozsiahlu podporu medzi občanmi. Podľa nej trend, keď sú vo verejných budovách len spoločné toalety pre viac pohlaví, vyvoláva znepokojenie medzi ženami, seniormi a ľuďmi s telesným obmedzením. Podľa denníka The Guardian podobné plány už v minulosti vzbudili kritiku, pretože nepočítajú s alternatívou pre transrodové osoby.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #toalety