Copernicus: Tohtoročný apríl bol najteplejším v histórii meraní

Tohtoročný apríl je už 11. mesiac za sebou, ktorý sa stal najteplejším v histórii meraní. Vo vyhlásení to uviedla meteorologická služba Európskej únie Copernicus, podľa ktorej priemerná aprílová teplota pri zemskom povrchu bola 15,03 stupňa Celzia, a bola tak o 0,67 stupňa Celzia nad priemerom z rokov 1991 až 2020.

08.05.2024 08:42
satelit Foto:
Satelit Sentinel – 1A európskeho programu Copernicus monitoruje zem od roku 2014.
debata (6)
Bratislava má prvú hvezdáreň - DSB observatórium
Video

Copernicus už tento rok v januári oznámil, že minulý rok bol s priemernou globálnou teplotou 14,98 stupňa Celzia najteplejším v histórii meraní. S veľkým náskokom predstihol rok 2016, ktorý bol predchádzajúcim rekordérom. Tohtoročný apríl potom globálne pokoril doterajšie maximum z roku 2016 o 0,14 stupňa.

Rekordne teplé aprílové počasie tento rok len tesne nezaznamenala Európa, kde priemerná teplota bola o 1,49 stupňa Celzia vyššia ako priemer za apríl 1991–2020. Išlo o druhý najteplejší apríl v histórii merania. Najviac nadpriemerné teploty boli v apríli vo východnej Európe, naopak podpriemerné hodnoty boli v Škandinávii a na Islande.

Copernicus upozornil, že údaje o priemernej teplote v Európe zmazávajú kontrast medzi horúčavami a mrazmi, ktorý západ starého kontinentu zažil na začiatku a v druhej polovici apríla.

Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné na severe a severovýchode Severnej Ameriky, v Grónsku, vo východnej Ázii, na severozápade Blízkeho východu, čiastočne v Južnej Amerike a vo väčšine Afriky.

„El Niňo dosiahol vrchol na začiatku roka a teplota povrchu mora vo východnej časti tropického Pacifiku sa teraz vracia k neutrálnym podmienkam,“ uviedol šéf programu Copernicus Carlo Buontempo s odvolaním sa na klimatický jav, ktorý dočasne zohrieva časti Tichého oceánu a ovplyvňuje počasie po celom svete.

„Kým však teplotné výkyvy spojené s prírodnými cyklami, ako je El Niňo, prichádzajú a odchádzajú, dodatočná energia zachytená v oceáne a atmosfére v dôsledku rastúcej koncentrácie skleníkových plynov bude aj naďalej tlačiť globálnu teplotu k novým rekordom,“ dodal Buontempo.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatické zmeny #Copernicus