„Osoby odsúdené za úkladné vraždy, znásilnenia, sexuálne násilie a zločiny proti národnej bezpečnosti nebudú mobilizované,“ uviedol na platforme Telegram zákonodarca Oleksij Hončarenko. Jeho kolega Jaroslav Železňak na rovnakej sieti uviedol, že normu podporilo 279 poslancov a že proti nebol nikto.
Zákon predpokladá, že v čase mobilizácie alebo vojnového stavu budú môcť súdy podmienečne prepustiť väzňov na výkon vojenskej služby na základe zmluvy, napísal už skôr server Ukrajinska pravda.
Najvyššia rada, teda ukrajinský parlament, dnes tiež schválila predĺženie mobilizácie o ďalších 90 dní, to je do 11. augusta. Predĺžila aj stanné právo. Podľa Železňaka sa tak stalo už jedenástykrát.
Bezprostredne po vpáde ruských vojsk do krajiny 24. februára 2022 narukovalo mnoho Ukrajincov do armády dobrovoľne brániť vlasť. Po dvoch rokoch vojny sa ale pred vojenskými strediskami už fronty netvoria a mnoho mužov sa bojom skôr snaží vyhnúť, napísala už skôr agentúra Reuters.
Čítajte viac Putinove milosti v praxi: Žoldnier po návrate z Ukrajiny zabil šesť ľudí, ďalší znásilnil detiAni jedna strana konfliktu oficiálne svoje vojenské straty nezverejňuje. Odhady ale hovoria o vysokých stratách na oboch stranách frontovej línie.