Nemeckú AfD môže kontrarozviedka viesť ako extrémistickú, rozhodol súd. Podpredseda hnutia zúri

Nemecká civilná kontrarozviedka môže viesť celú pravicovo populistickú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako podozrivú z krajne pravicových aktivít. Rozhodol o tom vrchný správny súd v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý tak potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie.

13.05.2024 10:07
Extrémizmus / AfD / Protest / Demoštrácia / Foto: ,
Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) v meste Frankfurt 20. januára 2024
debata (10)

Rozsudok okrem iného znamená, že kontrarozviedka môže stranu a za určitých okolností aj jej predstaviteľov sledovať s pomocou spravodajských postupov vrátane odposluchov. Očakáva sa, že prípad sa teraz dostane na Federálny správny súd.

AfD / Alternatíva pre Nemecko / Čítajte aj Nemecký poslanec AfD Bystroň se ohradil proti článku Der Spiegelu o ‘ruských’ balíčkoch

Rozsudok, ktorý nie je právoplatný, znamená pre AfD neúspech v jej snahe zvrátiť hodnotenie Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV), ako sa civilná kontrarozviedka oficiálne volá. Verdikt navyše padol v čase kampane pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, keď strana, ktorá je v prieskumoch verejnej mienky po konzervatívnej únii CDU / CSU druhá najsilnejšia, čelí viacerým škandálom.

Podpredseda frakcie AfD v Spolkovom sneme Sebastian Münzenmaier v reakcii na dnešný verdikt vrchného súdu v Münsteri na sieti X napísal, že strana sa nenechá zastrašiť ani poraziť. „AfD bráni demokraciu proti fanatikom ako Faeserová a Haldenwang!“ uviedol Münzenmaier na adresu spolkovej ministerky vnútra Nancy Faeserovej a šéfa BfV Thomasa Haldenwanga.

Prípad, ktorý súdy riešia už niekoľko rokov, skončia pravdepodobne na Spolkovom správnom súde. Ten už ale nebude prejednávať žiadne nové dôkazy, pretože jeho úlohou je preveriť právny postup vrchného súdu.

Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Čítajte aj Nemecko zatklo muža za špionáž pre Čínu, odovzdával informácie z europarlamentu. Peking reaguje
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #krajná pravica #AfD