Krajiny EÚ schválili nariadenie na zníženie emisií CO2 z ťažkých vozidiel

Krajiny Európskej únie v pondelok definitívne schválili nariadenie o znížení emisií oxidu uhličitého z motorov ťažkých úžitkových vozidiel. Väčšina z nich predávaných v EÚ bude musieť byť od roku 2040 bez emisií. Slovensko hlasovalo proti prijatiu tohto právneho predpisu, píše TASR na základe správ Rady EÚ a agentúry Reuters.

13.05.2024 17:25
debata (24)
Vodný roztok močoviny môže mať aj krajší názov. Pomôže AdBlue k záchrane planéty?
Video
Hosťom relácie Pravda o klíme bol Patrik Andó zo spoločnosti ROPA Group. / Zdroj: TV Pravda

Nariadenie presadzuje zníženie emisií CO2 z nových ťažkých nákladných vozidiel do roku 2040 o 90 percent. To znamená, že výrobcovia budú musieť predávať veľký podiel nákladných áut úplne bez emisií CO2 – vrátane elektrovozidiel a vozidiel na vodíkové palivo.

Podľa revidovaných pravidiel sa rozsah pôsobnosti existujúceho nariadenia rozšíri na všetky nové ťažké nákladné vozidlá s certifikovanými emisiami CO2 – vrátane menších nákladných vozidiel, mestských autobusov či prívesov.

otepľovanie, klíma Čítajte viac Európa nie je pripravená na dôsledky klimatických zmien

Výrobcovia nákladných vozidiel zároveň budú musieť do roku 2030 znížiť emisie CO2 svojich vozových parkov o 45 percent (namiesto doterajšieho cieľa 30 percent) a do roku 2035 o 65 percent. Revidované nariadenie sa týka aj pravidiel pre mestské autobusy. Do roku 2030 bude musieť mať 90 percent nových mestských autobusov predávaných v EÚ nulové emisie, pričom v roku 2035 sa tento cieľ zvýši na 100 percent. Účinnosť a vplyv zmeneného a doplneného nariadenia preskúma Európska komisia v roku 2027.

V pondelkovom hlasovaní sa proti tejto politike postavili len Taliansko, Poľsko a Slovensko, Česká republika sa zdržala hlasovania, uviedol pre agentúru Reuters jeden z predstaviteľov E­Ú.

Väčšina nákladných vozidiel na európskych cestách v súčasnosti jazdí na naftu. Jej spaľovaním sa produkujú emisie skleníkových plynov a látky znečisťujúce ovzdušie, ktoré spôsobujú rakovinu pľúc a respiračné ochorenia, pripomína Reuters. Ťažké nákladné vozidlá pritom produkujú štvrtinu emisií z cestnej dopravy v Európe.

Výfuk - vytekajúci kondenzát Čítajte viac Už vieme, aké pokuty platili automobilky za CO2. Ide o milióny z vreciek zákazníkov
Facebook X.com 24 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #klimatická zmena #Rada Európskej únie #emisie CO2