Niekoľkohodinový silný dážď spôsobil, že sa z jednej z najaktívnejších indonézskych sopiek v sobotu večer valili veľké sopečné kamene na dva okresy na ostrove Sumatra. Studená láva, známa aj ako lahar, je zmes sopečného popola a vody. Zo svahov sopky sa spúšťa pôsobením zrážok.
Záchranári naďalej pátrajú po 17 nezvestných, z toho po troch v okrese Agam a po 14 v Tanah Datar. Povodne zastihli najviac tieto oblasti, v ktorých žijú státisíce ľudí, informovali úrady. Počet evakuovaných osôb nie je známy.
Indonézia je počas obdobia dažďov náchylná na zosuvy pôdy a záplavy, pripomína AFP. V roku 2022 bolo pri záplavách na ostrove Sumatra evakuovaných približne 24 000 ľudí a zahynuli dve deti. Environmentálni aktivisti vinia zo zhoršenia podmienok odlesňovanie spôsobené ťažbou dreva.
Sopka Ibu vyvrhla k oblohe hustý popol a sopečné mraky
V indonézskej provincii Severné Moluky v pondelok vybuchla Sopka Ibu a asi päť minút z krátera chrlila k oblohe hustý sivý popol a tmavé oblaky až do výšky 5 000 metrov, informovala agentúra AP.
„Sopečné otrasy sú stále intenzívne, takže existuje potenciál pre budúcu erupciu,“ povedal Hendra Gunawan, šéf Centra pre vulkanológiu a geologické riziká. Sopka s nadmorskou výškou 1325 metrov leží na severozápade ostrova Halmahera.
Čítajte viac Indonézska sopka Ruang chrlí do vzduchu horúce oblaky dymu a popolaPo piatkovej erupcii centrum zvýšilo stupeň pohotovosti pre sopku z druhého na tretí v štvorstupňovej stupnici. Tým sa rozširuje ohrozenú oblasť, ktorú treba opustiť. Miestne úrady pripravili evakuačné stany, zatiaľ však nebol vydaný žiadny príkaz na evakuáciu.
Úrady tiež odporučili obyvateľom a turistom, aby sa vyhli okruhu 5 kilometrov od krátera sopky Ibu. Na jej severnej strane žije v tomto okruhu viac ako 13.000 ľudí, povedal Gunawan.
Indonézia s 270 miliónmi obyvateľov sa rozprestiera na rozsiahlom súostroví v juhovýchodnej Ázii s veľkou seizmickou a vulkanickou aktivitou. Na svojom území má 120 aktívnych sopiek. Nachádza sa na tichomorskom „Ohnivom kruhu“, kde sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu.