Zakladateľ Facebooku má 40 rokov. Ako darček si kúpil jachtu za 300 miliónov

Len pred troma mesiacmi oslávil 20 rokov Facebook a dnes sa 40 rokov dožíva jeho slávny spoluzakladateľ Mark Zuckerberg. Štvrtý najbohatší človek na svete s odhadovaným majetkom vo výške 173 miliárd dolárov sa síce rád ukazuje v obyčajnom tričku, ale pri svojom jubileu už taký skromný nebol. Doprial si naozaj štedrý darček - luxusnú jachtu za asi 300 miliónov dolárov.

14.05.2024 08:00
Zuckerberg Foto: ,
Mark Zuckerberg oslavuje 40 rokov ako štvrtý najbohatší človek na svete.
debata

Ako informovali americké médiá, Zuckerberg si ju kúpil už začiatkom marca. Volá sa Launchpad a postavili ju v roku 2022 v Holandsku na objednávku Vladimira Potanina, najbohatšieho ruského oligarchu, ktorý si ju však v dôsledku sankcií prijatých po ruskej agresii proti Ukrajine nemohol prevziať. Tvorca najúspešnejšej sociálnej siete na svete si ju zaobstaral spolu s menšou loďou v hodnote 30 miliónov dolárov.

Launchpad je 45. najväčšia jachta na svete, dlhá 118 metrov, takže je zhruba o deväť metrov kratšia ako superjachta iného amerického multimiliardára Jeffa Bezosa. Je na nej miesto pre 24 hostí a 48 členov posádky, prepychový interiér navrhla prestížna dizajnérska firma vo Francúzsku. Štvormotorové luxusné plavidlo už absolvovalo cestu cez Atlantik a zakotvilo na Floride.

Zuckerbergova nová jachta

Kúpa megajachty je pre Zuckerberga maličkosť, ani ju nepocíti. Cena, ktorú za ňu zaplatil, sa mu podľa odhadov vráti už za dva mesiace. Denne totiž zarobí šesť až 12 miliónov dolárov, teda asi tri miliardy ročne.

Ako vypočítal portál Business Insider, v roku 2018 si Zuckerberg každú hodinu prilepšil o približne 1,7 milióna dolárov. Na porovnanie: za menej ako hodinu a pol má taký príjem, ako si priemerný Američan s bakalárskym titulom zarobí za celý život (asi 2,2 milióna dolárov). A za necelé dve minúty má taký zárobok, na aký drie priemerný americký robotník celý rok.

Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou a... Foto: SITA/AP
Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou a dcérkou Max.

Rodený Newyorčan mal iba 23 rokov, keď sa stal najmladším miliardárom planéty, ktorý sa k majetku dostal vlastnou zásluhou. Vďačí za to práve Facebooku. Dnes má táto sociálna sieť viac ako tri miliardy aktívnych užívateľov po celom svete.

Vymyslel ju spolu s troma kamarátmi ešte počas štúdia na Harvardovej univerzite. Neskôr sa stal šéfom firmy Facebook, dnes je hlavou úspešnej spoločnosti Meta Platforms (okrem Facebooku jej patrí napríklad aj sociálna sieť Instagram či služba WhatsApp). Keďže má také obrovské zisky, ako šéf spoločnosti už ani nepotrebuje plat – od roku 2013 zarába len symbolický dolár ročne.

Zuckerberg Čítajte viac Zuckerberg prišiel za jeden deň o 31 miliárd dolárov

Zuckerberg je ženatý s bývalou lekárkou čínskeho pôvodu Priscillou Chanovou, s ktorou sa spoznal ešte na Harvarde. Majú tri dcéry a obaja sa venujú filantropii, na dobročinné účely venovali už veľkú časť majetku.

Multimiliardár známy svojím ležérnym vystupovaním si však vyslúžil aj kritiku pre svoje rozmary a životný štýl. Ochrancov prírody napríklad nedávno pobúril projektom, v rámci ktorého chce na havajskom ostrove Kauai chovať hovädzí dobytok japonského plemena wagyu a škótskeho plemena angus. Zvieratá by chcel kŕmiť makadamovými orechmi a pivom, čo je podľa ochranárov úplne nezmyselný nápad.

tunel, bunker, Čítajte viac Zuckerberg si stavia tajný podzemný bunker súdneho dňa: Ako bude vyzerať?

V decembri 2021 zase médiá priniesli správu, že sa Zuckerberg pripravuje na súdny deň, teda na apokalypsu, ktorá by mohla zničiť svet. Preto si dal vraj za 270 miliónov dolárov na havajskom ostrove vybudovať obrovský podzemný bunker s rozlohou futbalového ihriska.

A aby sa počas prečkania katastrofy nenudil, jeho súčasťou má byť aj 30 spální, výťahy, bazén, sauna, tenisový kurt či posilňovňa.

S ohľadom na jeho vrtochy sa už niektorí americkí komentátori pýtajú, či sa u čerstvého štyridsiatnika neprejavuje kríza stredného veku…

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #sociálne siete #jachta #miliardár #Mark Zuckerberg #boháči #miliardári