Izraelské tanky údajne prenikli do zastavaných oblastí vo východnej časti Rafahu

Izraelské tanky prenikli v utorok ráno hlbšie do východnej časti mesta Rafah v Pásme Gazy a vstúpili do viacerých štvrtí, uviedli tamojší obyvatelia. TASR o tom informuje na základe agentúry Reuters.

14.05.2024 09:31 , aktualizované: 11:59
izrael, gaza, tanky Foto: ,
Izraelské tanky sa pohybujú pri hraniciach s Gazou. 12. máj 2024
debata

„Sú v uliciach vo vnútri zastavanej oblasti a dochádza k zrážkam,“ napísal agentúre jeden z obyvateľov. Video zverejnené na sociálnych sieťach ukazuje tank na jednej z ulíc. Pravosť tohto videa však nemožno overiť.

Z mesta Rafah v južnej časti Pásma Gazy utieklo už viac ako 360 000 ľudí, odkedy izraelská armáda pred týždňom vydala prvé príkazy na evakuáciu, vyplýva z údajov OSN. Prudké boje medzi izraelskou armádou a ozbrojenými Palestínčanmi pokračujú vo viacerých oblastiach mesta.

Katar: Rokovania o prímerí sú v slepej uličke

Rokovania o dosiahnutí prímeria vo vojne v Pásme Gazy sa ocitli v slepej uličke pre izraelskú vojenskú operáciu v Rafahu. V utorok to uviedol katarský premiér a minister zahraničných vecí Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání, TASR informuje na základe agentúry DPA.

„Momentálne sme takmer v patovej situácii. Samozrejme, to, čo sa stalo s Rafahom, nás trochu vrátilo späť,“ dodal. Katarský premiér povedal, že medzi oboma stranami konfliktu je zásadný rozdiel, pretože jedna chce ukončiť vojnu pred prepustením zvyšných rukojemníkov, zatiaľ čo druhá chce rukojemníkov a zároveň pokračovať vo vojne.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
Izrael so spojencami dokázal zničiť 99 percent dronov a rakiet, ktorými na židovský šát zaútočil Irán. Zdroj: IDF

„Ak sa tieto dva prvky zosúladia, som presvedčený, že dohodu môžeme dosiahnuť v priebehu niekoľkých dní,“ vyhlásil Muhammad a dodal, že z izraelskej strany nie je jasné, ako zastaviť vojnu.

Izraelská armáda predošlý mesiac prevzala kontrolu nad palestínskou časťou pohraničného priechodu Rafah na hraniciach Egypta a Pásma Gazy. To zastavilo dodávky humanitárnej pomoci do husto obývaného územia cez tento dôležitý bod.

Tel Aviv považuje Rafah za poslednú baštu palestínskeho hnutia Hamas, ktoré pri minuloročných útokoch 7. októbra zabilo v Izraeli stovky civilistov. Katar sa spolu s Egyptom a Spojenými štátmi snaží vyjednať dohodu o prímerí v prebiehajúcom konflikte.

Izraelskí aktivisti zničili humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy

Aktivisti z Izraela, ktorí sú proti humanitárnej pomoci pre ľudí v Pásme Gazy, zablokovali nákladiaky s ňou a niektoré balíky zničili. Videá zverejnené na internete ukazujú, ako demonštranti na hraničnom priechode medzi okupovaným Západným brehom Jordánu a Izraelom ničia krabice a hádžu ich na zem. Nákladné autá s pomocou smerovali z Jordánska do Pásma Gazy. Izraelská polícia informovala, že niekoľko ľudí zatkli, ale ďalšie informácie nezverejnila.

Počas uplynulého týždňa aktivisti z organizácie Cav 9 blokovali nákladné autá z Jordánska smerujúce do Pásma Gazy na viacerých miestach v Izraeli. Pri viacerých protestoch narušili dopravu. Všetky nákladiaky sa však napokon dostali na hranicu s palestínskou enklávou.

gaza Čítajte viac USA ponúkajú Izraelu 'cennú podporu', ak obmedzí vojenské operácie v Rafahu

Agentúra AP, ktorá sa odvoláva na izraelské médiá, poukazuje, že toto je jeden z prvých zdokumentovaných prípadov, keď demonštranti zničili pomoc pre Pásmo Gazy. Protestujúci sa snažia zabrániť, aby sa pomoc dostala k militantnému hnutiu Hamas.

Odkedy Izrael začal operáciu v meste Rafah na hranici s Egyptom, do Pásma Gazy sa dostalo len obmedzené množstvo pomoci. Orgán pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach pri izraelskom ministerstve obrany COGAT uviedol, že hraničný priechod Kerem Šalom je otvorený. Humanitárne skupiny však upozorňujú, že priechod je na strane Pásma Gazy neprístupný v dôsledku bojov a za uplynulý týždeň cezeň neprešla žiadna pomoc.

Palestína / Deti / Pásmo Gazy / Čítajte viac Smrť sa volá Levanduľa. Ako v Gaze zabíjala umelá inteligencia - s teroristami aj ženy a deti

Medzinárodné spoločenstvo tlačí na Izrael, aby umožnil lepší prísun humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy. Zahraničné organizácie varujú pred vážnou humanitárnou krízou, ktorá ohrozuje viac ako dva milióny ľudí žijúcich v enkláve

V nedeľu do Pásma Gazy podľa COGAT prišlo 64 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou. V apríli to bolo denne viac ako 250 vozidiel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy