Gruzínsky parlament schválil kontroverzný návrh zákona o zahraničnom vplyve. Počas rokovania sa opäť pobili poslanci

Gruzínsky parlament v utorok v treťom a záverečnom čítaní schválil kontroverzný návrh zákona o "zahraničnom vplyve", ktorý presadzuje vládna strana Gruzínsky sen, informujú agentúry. V uliciach hlavného mesta Tbilisi proti návrhu už týždne demonštrujú desaťtisíce ľudí.

14.05.2024 14:23 , aktualizované: 14:46
gruzínsko, bitka poslancov parlamentu Foto: ,
V gruzínskom parlamente došlo počas rokovania o návrhu zákona o zahraničnom vplyve k bitke medzi poslancami. 14. máj 2024
debata (5)

Poslanci hlasovali za jeho prijatie v pomere 84 ku 30. Prezidentka Salome Zurabišviliová avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Na základe navrhovaného zákona o tzv. vonkajšom vplyve by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako „organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti“, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia. Kritici novinku chápu ako zákon spísaný po ruskom vzore, kde podobná legislatíva umožnila Kremľu rozdrviť opozíciu a umlčať nezávislé médiá.

V parlamente sa pri dnešnom rokovaní pobili poslanci, uviedla agentúra Reuters. Gruzínska televízia podľa nej odvysielala zábery, na ktorých sú vidieť potýčky medzi zákonodarcami vládnucej strany a opozičnými poslancami, ktorí sa strkali a nahnevane gestikulovali. Kanál Nexta na sociálnej sieti X zverejnil zábery, ktoré podľa neho bitku zachytávajú. Potýčka sa odohrala v parlamente pri prerokovaní normy už v polovici apríla a tiež vlani počas diskusie o pôvodnom návrhu.

Gruzínsko / Tbilisi / Čítajte viac Výbor gruzínskeho parlamentu odobril návrh sporného zákona o 'zahraničných agentoch' za 67 sekúnd

V reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa začali už začiatkom apríla masové protivládne protesty. Tie viedli k zadržaniu niekoľkých demonštrantov. Návrh zákona kritizuje aj Európska únia, Rada Európy či OSN.

Európska únia v utorok varovala Gruzínsko, že prípadné prijatie kontroverzného zákona o „zahraničnom vplyve“ bude brániť jeho snahe o vstup do bloku. „Členské krajiny EÚ majú jasno v tom, že ak bude tento zákon prijatý, bude to pre Gruzínsko vážna prekážka v jeho európskej perspektíve,“ povedal hovorca Európskej komisie Peter Stano.

Vládnuca strana návrh obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Legislatívu sa pritom snažila zaviesť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.

Gruzínsko, protest, ruský zákon Čítajte viac Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko