Rusi v Charkovskej oblasti menia taktiku, Putin tam chce nárazníkovú zónu

Tempo ruských útočných operácií v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny zrejme spomalilo. Vo svojej poslednej analýze vývoja bojov to uviedol americký Inštitút pre výskum vojny (ISW), ktorý vyjadril mienku, že aktivity inváznych vojsk v tomto sektore bojiska skôr zodpovedajú snahe vytvoriť pri hraniciach v regióne určitú nárazníkovú zónu, než preniknúť hlbšie do Charkovskej oblasti.

15.05.2024 08:30
debata (5)
Ukrajinci útočili na Rusov kazetovými bombami
Video
Ukrajinský 98. prápor 108. brigády teritoriálnej obrany nasadil proti ruským pozíciám kazetové bomby. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Niekoľko ukrajinských vojenských predstaviteľov v utorok oznámilo, že sa situácia v Charkovskej oblasti pomaly stabilizuje, pripomína ISW. Niekoľko ruských a ukrajinských zdrojov podľa neho tiež uviedlo, že ruské invázne sily používajú na tomto mieste novú taktiku – menšie útočné skupiny s maximálne piatimi ľuďmi, ktoré prenikajú do ukrajinských pozícií, než sa spoja s ďalšími do väčšej údernej skupiny.

Charkov, Ukrajina. Čítajte viac Ukrajinská protivzdušná obrana už proti ruským raketám nestíha

„Používanie malých útočných skupín však môže prispievať k vyšším stratám ruskej živej sily a materiálu a spomaľovať celkové tempo ruskej ofenzívy v tomto smere,“ domnievajú sa analytici. Vyjadrili tiež domnienku, že ak tempo ruských operácií zostane relatívne nižšie, invázne sily sa pravdepodobne zamerajú na konsolidáciu nových pozícií a vytvorenie „nárazníkového pásma“ v pohraničnej oblasti. Ruský vodca Vladimir Putin už skôr verejne povedal, že jeho cieľom je vytvoriť vo vnútri Charkovskej oblasti nárazníkovú zónu, ktorá by ruské územie ochránila pred ukrajinskými vzdušnými útokmi.

Furia, dron, Ukrajina Čítajte viac Západ nevyrába to, čo Kyjev potrebuje. Ukrajina takto nemusí prežiť, varuje analytik vojna na Ukrajine, Charkov Čítajte viac Fatálne zlyhanie Ukrajiny, či falošná ruská ofenzíva? Čo sa deje v Charkovskej oblasti

Invázne jednotky v poslednej dobe nepatrne postúpili pri obciach Lypci, Vovčansk, Svatove, Časiv Jar, Avdijivka alebo Krynky, uvádza ďalej ISW, pričom vymenúva miesta rozložené od Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny až po juhovýchod, kadiaľ sa v oblúku tiahne súčasný front. Ukrajina sa bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii už vyše dvoch rokov.

Pri útoku Rusov na Charkov uhoreli deti
Video
Rusi zaútočili na Charkov iránskymi šáhidmi. Drony zasiahli čerpaciu stanicu, od ktorej sa vznietili domy. Zomrelo najmenej sedem ľudí. Medzi obeťami sú aj tri deti vo veku od šesť mesiacov do sedem rokov. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany. Archívne video.

Ruské ministerstvo obrany medzitým oznámilo, že jeho jednotky zneškodnili desať striel dlhého doletu ATACMS, ktoré podľa neho ukrajinská armáda vyslala na Krym. Ten Rusko nelegálne anektovalo už v roku 2014.

Macron, Zelenskyj Čítajte viac Macron vysvetlil, či sa Francúzsko chystá do vojny s Ruskom

Okrem toho Rusi hlásia okrem iného likvidáciu deviatich útočných dronov nad Belgorodskou, piatich nad Kurskou a troch nad Brjanskou oblasťou, píše agentúra Reuters.

Zelenskyj Čítajte viac Prelamuje Zelenskyj ľady? Orbána pozval na mierový summit. Premiér reagoval

Gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubjev informoval o dvoch explóziách v sklade pohonných hmôt v ním spravovanom regióne. Výbuchy boli dôsledkom útoku bezpilotného lietadla, ale nie sú žiadne zranenia a nezačalo ani horieť, dodal podľa Reuters.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine