Kim sa chystá do vojny, armádu vyzval na „epochálnu zmenu“

Severokórejský líder Kim Čong-un vyzval na "epochálnu zmenu" v prípravách na vojnu dosahovaním cieľov stanovených pri výrobe vojenského arzenálu, uviedli v stredu severokórejské médiá. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

15.05.2024 09:36
kim čong un Foto: ,
Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na skúšobné odpálenie nového viacnásobného raketového systému na neznámom mieste v Severnej Kórei 10. mája 2024.
debata (16)

Kim vyjadril v utorok počas inšpekcie taktického raketového systému spokojnosť nad tohtoročnými výrobnými výsledkami severokórejských obranných závodov, uviedla agentúra KCNA.

Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA
Video

Poukázal na potrebu dosiahnutia „epochálnej zmeny pri prípravách severokórejskej armády na vojnu, ktorú je možné dosiahnuť bezchybným splnením“ tohtoročného vojenského výrobného plánu. V tomto roku vyrobené raketomety sú určené pre vojenské jednotky na západe krajiny, uviedla KCNA.

Severná Kórea je z veľkej časti izolovanou krajinou. Nedávno posilnila vojenské vzťahy s Ruskom, ktoré v apríli použilo právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, aby zablokovalo obnovenie panelu odborníkov monitorujúcich dodržiavanie medzinárodných zbraňových sankcií uvalených na Severnú Kóreu.

Kim čong-un Čítajte viac Expert: Kim chce oslabiť vplyv USA vo svete. Aj preto podporuje Putinove imperiálne ambície

Južná Kórea a Spojené štáty pritom Pchjongjang obvinili, že dodáva zbrane Rusku napriek sankciám OSN, ktoré to zakazujú. Podľa analytikov môže Severná Kórea testovať zbrane a navyšovať výrobu delostreleckých zbraní a rakiet predtým, ako ich pošle Rusku na použitie na Ukrajine.

V súčasnosti tiež klesli na najnižšiu úroveň za posledné roky aj vzťahy medzi Severnou a Južnou Kóreu, ktorú Pchjongjang vyhlásil za svojho hlavného nepriateľa.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #KĽDR #Severná Kórea #Kim Čong-un #vojna na Ukrajine