Vyšetrovanie zrútenia mosta v Baltimore odhalilo problémy lode už pred vyplávaním

Nákladnú loď, ktorá v marci narazila do prístavného mosta v americkom meste Baltimore, postihli niekoľko hodín pred vyplávaním dva výpadky prúdu. Ďalšie dva prišli bezprostredne pred haváriou, ktorá sa skončila zrútením oceľovej mostnej konštrukcie. V predbežnej správe zverejnenej v utorok to uviedli vyšetrovatelia z amerického Národného úradu pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

15.05.2024 14:47
Baltimore most demolícia Foto: ,
Riadená demolícia zrúteného mosta Francis Scott Key Bridge v americkom meste Baltimore 13. mája 2024.
debata

Už skôr vedenie úradu oznámilo, že vyšetrovanie sa zameriava na problémy s elektrinou, ktoré posádku lode Dalí stretli. Zo záberov jej havárie bolo zrejmé, že na plavidle naloženom stovkami kontajnerov tesne pred nárazom do mosta vypadol prúd.

Prvý výpadok však prišiel už desať hodín pred vyplávaním, kvôli omylu jedného z členov posádky pri údržbe, uvádza nová správa. Posádka čoskoro problém vyriešila, ale nedostatočný tlak paliva v generátore spôsobil ďalší výpadok v prístave, cituje zo správy denník The Wall Street Journal. Po začatí plavby v noci na 26. marca elektrické systémy zlyhali ešte dvakrát, čo podľa NTSB ochromilo kľúčové vybavenie lode.

Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...
Časť zničeného Francis Scott Key Bridge....
+6Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...

Posádka za tejto situácie stratila nad plavidlom kontrolu a narazila do mostného piliera, načo sa oceľová konštrukcia Francis Scott Key Bridge zosypala do vody. Predbežná správa podľa médií poskytuje doteraz najpodrobnejší popis udalostí, ktoré k havárii viedli, vyšetrovatelia však stále presnú príčinu niektorých výpadkov neurčili. NTSB tiež podľa denníka The Washington Post nenaznačil, či posádku Dalí podozrieva z akéhokoľvek pochybenia.

Prípad vyšetruje aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), nikto však zatiaľ v tejto súvislosti nebol obžalovaný. Mesto Baltimore a jeden miestny podnikateľ na federálnom súde nariekli singapurských prevádzkovateľov lodi z nedbanlivosti, tí už predtým akékoľvek previnenie odmietli.

Baltimore most loď nákladná Čítajte viac Upratovacie čaty vykonali riadenú demolíciu mosta v Baltimore

Havária lode spôsobila smrť šiestich robotníkov z Latinskej Ameriky, ktorí v čase nárazu do piliera pracovali na údržbe vozovky na moste a nestihli utiecť do bezpečia. Zrútenie mosta cez ústie rieky Patapsco ochromilo jeden z najrušnejších prístavov v Spojených štátoch, ktorý po viac ako siedmich týždňoch stále nie je plne otvorený. Úrady chcú prevádzku plne obnoviť s koncom mesiaca.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Most #nehoda lode #Baltimore