Z Moskvy sa už šíria konšpirácie. Ruskí politici naznačujú, že atentát na Roberta Fica má zahraničné pozadie

Len niekoľko hodín po pokuse o vraždu slovenského premiéra počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej prichádzajú politici v Rusku so špekuláciami, že páchateľ môže byť v podstate nájomný zabijak. Konšpirácie začali ako prví šíriť dvaja vplyvní členovia parlamentu.

15.05.2024 18:45
NR SR: Rokovanie 12. a 13. schôdze Foto: ,
Premiér Robert Fico na snímke z 14. mája počas rokovania parlamentu. Foto: SITA/Diana Černák
debata

Leonid Sluckij, ktorý je predseda zahraničného výboru Dumy, povedal, že k atentátu na Roberta Fica mohlo prísť v dôsledku jeho postojov, ktoré nezodpovedajú takzvanej politike dvojakého metra uplatňovanej drvivou väčšinou západných štátov. „Existuje veľká pravdepodobnosť, že Fica chceli zabiť pre jeho politické názory, ktoré nezapadajú do stereotypov hegemónie kolektívneho Západu," napísal Sluckij na sociálnej sieti Telegram.

Kaliňák: Stav premiéra je po operácii stabilizovaný, ale naďalej vážny
Video

Slová šéfa zahraničného výboru dolnej komory parlamentu si všimla ruská agentúra RIA Novosti, ktorá si nedala námahu, aby o ohavnom zločine v Handlovej nezaujato informovala v texte, kde ho citovala. Na konšpiračnú teóriu Sluckého nadviazala vlastnými vetami o tom, že slovenský premiér viackrát odmietol dodávky zbraní pre Ukrajinu, pričom avizoval, že by v budúcnosti vetoval jej žiadosť o vstup do NATO. RIA Novosti dodala, že Fico zdôrazňoval význam dobrých vzťahov Slovenska s Ruskom.

Andrej Klimov, ktorý vykonáva funkciu podpredsedu zahraničného výboru Rady federácie (horná komora parlamentu), najprv poznamenal, že verí, že sa podarí objasniť atentát. „Aktivity Fica boli ako kosť v hrdle veľkého počtu členov NATO, počínajúc so susedným Českom, kde ho nenávidia mnohí predstavitelia vládnucej pravicovej elity, končiac washingtonskými vládcami," povedal Klimov pre server Lenta. Doplnil, že podľa jeho mienky mohla byť streľba v Handlovej varovaním pre ostatných európskych politikov.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video

Klimov naznačil, že mohlo ísť o zločin, v ktorom má prsty ešte niekto iný ako len samotný páchateľ. „Je očividné, že takým spôsobom mohli začať s popravami tých politikov Európskej únie, ktorí sa snažia triezvo pozerať na veci a hľadajú spôsoby vytvorenia reálneho mieru v Európe a dosiahnutia bezpečnosti a stability," bez akýchkoľvek dôkazov podčiarkol Klimov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #konšpirácie #atentát na Roberta Fica