Nemecké médiá sa pýtajú, čo stálo za útokom na Fica: K polarizácii prispel aj on sám

Nemecké médiá si kladú otázku, čo stálo za stredajším streleckým útokom na premiéra Roberta Fica. Spravodajská relácia Tagesschau verejnoprávnej televízie ARD uviedla, že slovenská spoločnosť je extrémne polarizovaná. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napísal, že predstavitelia Ficovej strany Smer zodpovednosť pripísali opozícii a liberálnym médiám.

16.05.2024 10:06
SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba... Foto: ,
POlicajní vyšetrovatelia zaisťujú dôkazy na mieste streľby na premiéra Roberta Fica pred domom kultúry v Handlovej v stredu 15. mája 2024.

„Od znovuzvolenia premiérom vlani na jeseň je Fico od liberálnej a konzervatívnej opozície tvrdo kritizovaný. Politici ľavicovo nacionálnej strany Smer tvrdia, že útok ide na vrub opozícii a liberálnym médiám. Opoziční politici ale vyjadrili šok a čin odsúdili,“ napísal FAZ.

Kaliňák: Stav premiéra je po operácii stabilizovaný, ale naďalej vážny
Video

Nad okolnosťami atentátu s politickými motívmi, ako čin označujú slovenskí vládni predstavitelia, sa zamýšľa aj magazín Der Spiegel. „Pozadie zločinu je stále nejasné. Atentát prichádza v čase politickej nenávisti, s ktorou sa Slovensko dlhodobo stretáva. K tejto polarizácii prispel aj slovenský premiér. To sa ukázalo aj na rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej znovu nekandidovať v tohtoročných prezidentských voľbách. Ficova oponentka už nevydržala tlak a tón svojich odporcov,“ napísal magazín.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Relácia Tagesschau uviedla, že atentátu predchádzala história a že ho odborníci vysvetľujú ako tragickú eskaláciu. „Odchádzajúca liberálna prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sama od Fica často čelila verbálnym útokom, útok odsúdila rovnako ako politici všetkých opozičných strán. Vyzývajú na zmierenie. Časť Ficovho tábora naopak rétoriku zosilňuje, napríklad podpredseda Ficovej strany Ľuboš Blaha.“

Ako vystrelili na premiéra Fica
Video

To, že Blaha obvinil zo zodpovednosti za útok na premiéra liberálne médiá a progresívnych politikov, zaznamenal aj magazín Stern. Ten tiež uviedol, že Fico v koalícii s krajne pravicovými stranami presadil politický obrat, kedy Slovensko prestalo zbrojne podporovať Ruskom napadnutú Ukrajinu. „Vládu v Kyjeve vyzval okrem iného na to, aby Rusku odstúpila územie,“ dodal Stern.

Robert Fico, Robert Kaliňák Čítajte viac Atentát na Fica: Je to útok, ktorý zmení Slovensko. Kaliňák bol zlomený, koalícia chce pokoj, no ukazuje na vinníkov
chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #atentát na Roberta Fica