„Od znovuzvolenia premiérom vlani na jeseň je Fico od liberálnej a konzervatívnej opozície tvrdo kritizovaný. Politici ľavicovo nacionálnej strany Smer tvrdia, že útok ide na vrub opozícii a liberálnym médiám. Opoziční politici ale vyjadrili šok a čin odsúdili,“ napísal FAZ.
Nad okolnosťami atentátu s politickými motívmi, ako čin označujú slovenskí vládni predstavitelia, sa zamýšľa aj magazín Der Spiegel. „Pozadie zločinu je stále nejasné. Atentát prichádza v čase politickej nenávisti, s ktorou sa Slovensko dlhodobo stretáva. K tejto polarizácii prispel aj slovenský premiér. To sa ukázalo aj na rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej znovu nekandidovať v tohtoročných prezidentských voľbách. Ficova oponentka už nevydržala tlak a tón svojich odporcov,“ napísal magazín.
Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024
Relácia Tagesschau uviedla, že atentátu predchádzala história a že ho odborníci vysvetľujú ako tragickú eskaláciu. „Odchádzajúca liberálna prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sama od Fica často čelila verbálnym útokom, útok odsúdila rovnako ako politici všetkých opozičných strán. Vyzývajú na zmierenie. Časť Ficovho tábora naopak rétoriku zosilňuje, napríklad podpredseda Ficovej strany Ľuboš Blaha.“
To, že Blaha obvinil zo zodpovednosti za útok na premiéra liberálne médiá a progresívnych politikov, zaznamenal aj magazín Stern. Ten tiež uviedol, že Fico v koalícii s krajne pravicovými stranami presadil politický obrat, kedy Slovensko prestalo zbrojne podporovať Ruskom napadnutú Ukrajinu. „Vládu v Kyjeve vyzval okrem iného na to, aby Rusku odstúpila územie,“ dodal Stern.
Čítajte viac Atentát na Fica: Je to útok, ktorý zmení Slovensko. Kaliňák bol zlomený, koalícia chce pokoj, no ukazuje na vinníkov