„Čína bude pre Rusko vždy dobrý sused, priateľ a dôveryhodný partner,“ uviedol Si. Vzápätí ale dodal, že „čínsko-ruské vzťahy nevznikli len tak jednoducho z ničoho nič a obe strany by si ich mali vážiť a starať sa o ne“. Peking je zároveň pripravený v spolupráci s Ruskom dosiahnuť vzájomný rozvoj a „podporiť svetovú rovnosť a spravodlivosť“.
O vzájomnej spolupráci hovoril pri stretnutí so svojím čínskym kolegom a dlhoročným priateľom aj Putin. Rusko-čínska spolupráca podľa neho nie je namierená proti žiadnej inej mocnosti a je naopak „stabilizujúcim faktorom pre svet“, citovala ho agentúra Reuters.
Čítajte aj EÚ sa spolieha na Čínu, Si Ťin-pchingovi dohováral Macron aj Leyenová. Zatlačí Peking na Putina?Vojnu na Ukrajine treba riešiť politicky
Čínsky líder Si Ťin-pching vo štvrtok uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa zhodli, že je potrebné dosiahnuť politické riešenie konfliktu na Ukrajine.
„Obe strany sa zhodli, že správny smer pre ukrajinskú krízu je politické riešenie,“ uviedol čínsky prezident na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom po ich stretnutí v Pekingu.
„Pozícia Číny v tejto záležitosti bola vždy jasná,“ uviedol Si Ťin-pching. Dodal, že táto pozícia zahŕňa rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti všetkých krajín, ako aj rešpektovanie odôvodnených bezpečnostných obáv všetkých strán.
Čítajte aj Nová studená vojna? Eurokomisárka vysvetľuje, ako vyzerá konkurenčný boj s Ruskom a ČínouČína vlani predstavila mierový plán pre Ukrajinu, v ktorom načrtla základné princípy pre ukončenie vojny na Ukrajine. Peking však v pláne nešpecifikoval, ako je pripravený sa na oboch stranách konfliktu angažovať, píše agentúra AP.
„Čína dúfa, že do Európy sa čoskoro vráti mier a stabilita a bude v tomto ďalej zohrávať konštruktívnu úlohu,“ dodal čínsky líder.
Moskva je Číne vďačná za jej snahu vyriešiť konflikt na Ukrajine, povedal na tlačovej konferencii šéf Kremľa. Dodal, že svojho čínskeho kolegu bude informovať o situácii na Ukrajine.
Putin zároveň označil rokovania so Si Ťin-pchingom za priateľské a vymenoval oblasti, v ktorých by mohli Rusko a Čína posilniť svoje vzájomné ekonomické vzťahy. Podľa čínskych štátny médií lídri tiež podpísali spoločné vyhlásenie o prehĺbení strategického partnerstva medzi svojimi krajinami.
Peking je najvýznamnejším ruským spojencom od vtedy, čo sa od Moskvy odvrátil Západ v súvislosti s jej agresívnou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022. Čína kritizuje protiruské sankcie a odmieta ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine jednoznačne odsúdiť. Zároveň ťaží z nižších cien za ropu a plyn, ktoré už Rusko nemôže predávať do Európy v skoršom rozsahu.
Si Putina, ktorý do krajiny priletel skoro ráno (streda večer SELČ), privítal s plnými vojenskými poctami vo Veľkej sále ľudu na západnej strane pekinského námestia Nebeského pokoja. Ruskému prezidentovi, ktorý minulý týždeň po marcových voľbách oficiálne začal už piaty prezidentský mandát, zablahoželal. Agentúra AP podotkla, že Putin v prezidentských voľbách nečelil žiadnej skutočnej opozícii a podobne ako Si doteraz nijako nenaznačil, že by sa úradu hodlal vzdať.