Začal sa súd v prípade požiaru v Českom Švajčiarsku, obžalovaný vinu odmieta

Krajský súd v Ústí nad Labem začal vo štvrtok hlavné pojednávanie v prípade založenia požiaru v národnom parku České Švajčiarsko v roku 2022. Bol to najrozsiahlejší lesný požiar v histórii ČR. Jiří L., ktorého obžaloba zo zapálenia lesa vinní, sa priznal len k založeniu menších požiarov v okolí. Súd si vyžiadal správu o jeho zdravotnom stave. Na základe správy servera iDNES.cz informuje spravodajkyňa TASR.

16.05.2024 18:29
lesný požiar Foto:
Vrtuľníky nemeckej spolkovej polície lietajú s externou vodnou nádržou počas hasenia lesného požiaru v Národnom parku Saské Švajčiarsko v Sasku. Archívna snímka
debata

„Zapálil som Vlčiu horu, ale nie národný park,“ povedal obžalovaný, ktorý je už niekoľko mesiacov vo väzbe. Podľa servera pôsobil v pojednávacej sieni zmätene a sudca mu dlho vysvetľoval, čo znamená vyhlásenie o vine. V súvislosti s jeho zdravotným stavom zmienil, že má depresie, úzkosti a počuje hlasy. Dodal, že berie silné lieky.

Súdny senát sa nakoniec uzniesol, že zatiaľ nie je schopný rozhodnúť, či vyhlásenie o vine prijme. Chce posúdiť vplyv liekov na obžalovaného a tiež jeho celkový zdravotný stav. Vyžiadal si preto správu od väzenského lekára.

Podľa advokáta Víta Pavka založil jeho klient menšie požiare v takzvanej mánii. „Pod vplyvom rôznych zdravotných okolností páchal zlo, kam sa len pozrel,“ vysvetlil advokát.

Následky požiaru v Národnom parku České...
+11Slovenský vrtuľník pri hasení požiaru v...

Hlavné pojednávanie by podľa servera malo pokračovať v piatok dopoludnia. Obžalovanému hrozí až 15 rokov za mrežami.

Muž sa k činu pred niekoľkými mesiacmi sám priznal. Polícii povedal, že v noci z 23. na 24. júla 2022 si do Malinového dolu pri obci Hřensko priniesol lieh a raždie. Vyhliadol si miesto, o ktorom usúdil, že by sa tam dal najúčinnejšie založiť požiar, a zapálil oheň. Údajne premýšľal o založení „najveľkolepejšieho požiaru v dejinách Českej republiky“. Potom však svoju výpoveď menil a nakoniec vyhlásil, že požiar nezaložil.

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vypukol predvlani 24. júla. Zasahovalo pri ňom približne 6 000 hasičov a 400 kusov techniky vrátane hasičských lietadiel a vrtuľníkov. Uhasiť sa ho podarilo po 20 dňoch.

požiar, české švajčiarsko Čítajte viac Obžalovali muža, ktorý založil požiar v Českom Švajčiarsku. Škoda sa vyšplhala na 14 miliónov eur
debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #České Švajčiarsko požiar