Ochranka zlyhala aj pri Klausovi. Vtedy mal však útočník iba airsoftovú pištoľ

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica oživil v Česku spomienky na incident, ktorý sa odohral v septembri 2012. Niekdajší český prezident Václav Klaus sa vtedy zúčastnil na otváraní mosta v Chrastave pri Liberci, keď sa k nemu v dave predral 26-ročný výtržník a z tesnej blízkosti naňho sedemkrát vystrelil. Bez toho, aby ochranka zareagovala, potom odišiel. Klaus mal šťastie, že išlo len o airsoftovú pištoľ, ktorá strieľa plastové guľôčky. „Keby mal ostrú zbraň, tak sme bez prezidenta,“ upozornil český bezpečnostný expert Andor Šándor. Aj tento prípad dokazuje, ako ľahko môže ochranka zlyhať, ak sa útočník zamieša medzi ľudí.

17.05.2024 10:00
Videozáznam z roku 2012 zachytáva, ako mladý muž v maskáčoch s airsoftovou pištoľou niekoľkokrát vystrelil na českého prezidenta Václava Klausa a jeho ochranka ani nezareagovala.

Český prezident už z podujatia odchádzal a v dave sa vytvorila ulička, aby mohol prejsť. „Keď bol asi meter od nás, z ľavej strany sa začal predierať muž v maskáčoch. My všetci sme mali saká a kravaty. Už na prvý pohľad bol podozrivý,“ opísal udalosť pre portál iDnes.cz starosta obce Mníšek Roman Slezák.

Videl, ako mladík vytiahol pištoľ – airsoftová vyzerá rovnako ako skutočná zbraň, ale ochranka si nič nevšimla. „Zbraň mu akoby obtrel o ruku a šesť- alebo sedemkrát vystrelil,“ dodal Slezák.

„Počul som niekoľko cvaknutí. V prvej chvíli som vôbec nevedel, o čo ide,“ uviedol pre ČTK starosta Chrastavy Michael Canov. Klausovi osobní strážcovia, ktorí boli okolo, však nespravili vôbec nič, akoby to ani nepostrehli.

fico, atentát na fica, Čítajte viac Bodyguard musí byť sparťanským štítom, ochranka pri atentáte na Fica zlyhala. Jej dôvera pôjde rapídne dole, hovorí Zábojník

„Ten človek vystrelil, a vôbec nič sa nedialo,“ čudoval sa Slezák. Klaus zacítil bolesť, a keď si uvedomil, čo sa stalo, obrátil sa na bodyguardov. „Toto sa vám naozaj nepodarilo,“ vyčítal im.

Aj keď sú airsoftové zbrane neškodné a nemali by spôsobiť nijaké zranenia, hlava štátu po incidente krvácala na lakti, takže ju previezli na ošetrenie do nemocnice.

O spomalených reakciách jej ochranky svedčí aj to, že útočník po incidente pokojne odkráčal a nikto sa ho nepokúsil zadržať. Prešiel asi 70 metrov, keď ho pristavil jeden z novinárov a stihol s ním spraviť rozhovor, kým dorazili policajti, aby ho zadržali.

„Vytiahol som tú pištoľ preto, lebo politici sú voči nárekom ľudu celkom hluchí a slepí,“ prezradil svoje dôvody.

Atentát na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Video
Zdroj: TV Pravda

Klaus napadnutie nechcel veľmi komentovať. Obmedzil sa na vyhlásenie, že ľudia sú blázniví a niekto ich rozoštváva. K útočníkovi bol zmierlivý. „Ja by som mu dal pár faciek,“ poznamenal.

Médiá však nešetrili kritikou ochranky, všetci odborníci sa zhodli, že zlyhala. Nikto totiž nemohol tušiť, že ide len o airsoftovú pištoľ, a prezidenta mohli ohroziť smrtiacou zbraňou.

„Nikto ho nechránil vlastným telom, ani ho nestrhol na zem. Podľa mňa bola ochranka prekvapená a nebola schopná rýchlo zareagovať,“ zhodnotil Šándor. Ako naznačil, bodyguardi mali dve možnosti – zneškodniť útočníka, alebo Klausa dostať z dostrelu a odviesť do bezpečia.

PREMIÉR: Návšteva Maďarska Čítajte viac V Moskve zneužívajú atentát na Fica na propagandu. Dokonca radia slovenským vyšetrovateľom pozrieť sa na Zelenského

„Keď takto idete k ľuďom, osobný strážca by mal byť celkom tesne pri vás a dvaja ďalší by mali strážiť perimeter veľmi blízko, pozerať sa ľuďom na ruky,“ citoval iDnes.cz zdroj z ochrany ústavných činiteľov, ktorý si želal zostať v anonymite.

Tieto postrehy pritom neplatia iba v opisovanom prípade, ale týkajú sa i aktuálneho útoku na Fica. Okolnosti zlyhania sú totiž podobné.

Šándor už pred 12 rokmi pripustil, že ochranu vysokopostaveného politika síce nikdy nemožno zaručiť na sto percent, najmä pokiaľ atentátnik útočí z diaľky, napríklad odstreľovacou puškou, no ak sa k chránenej osobe dostane na pár krokov, je to evidentné zlyhanie osobných strážcov.

John F. Kennedy, Jacqueline Kennedy Čítajte viac Deň, keď zabili Kennedyho. Čo priniesli nové odhalenia?

O veľkej chybe ochranky hovoril pre portál iDnes.cz aj vtedajší šéf českého policajného útvaru URNA Libor Lochman, ktorý má za sebou i výcvik v USA. Pripustil, že chodenie medzi ľudí je pre ochranku nočná mora a aj amerického prezidenta Ronalda Reagana v marci 1981 atentátnik postrelil vo chvíli, keď bol v dave. Ochrankári sú však školení, aby si rozdelili prácu.

„Jeden osobný strážca máva za úlohu postaviť sa pred chránenú osobu, prípadne ju strhnúť a odviesť preč. Ochrancov je však celý tím a každý má svoju úlohu. Napríklad upútať pozornosť útočníka alebo naňho zaútočiť. Ďalší ľudia sú vysunutí dosť dopredu a mapujú okolie,“ rozobral Lochman.

Ak jeho opis porovnáme s tým, čo sa dialo v Handlovej, je jasné, že zlyhala i Ficova ochranka. Väčšina jej členov sa totiž vrhla na útočníka, no zabudli na premiéra.

Nik ho nechránil telom, ani k nemu nepriskočil, naopak, nechali ho, aby sa po výstreloch zranený cez lavičku prevrhol na trávnik. Bodyguardi k nemu prišli, až keď ležal na zemi.

Na streche so vzduchovkou

Kuriózny prípad, ktorý sa mohol skončiť tragicky, zažil Václav Klaus ako prezident aj v júli 2010. Pri jeho návšteve Olomouca chceli mať dvaja 19-roční mládenci dobrý výhľad na námestie, kadiaľ prechádzal, a tak vyliezli na strechu so vzduchovkou, ktorá mala optický zameriavač.

Ležali tam asi 10 až 15 minút, puškohľad neskôr odmontovali, a kým sa cezeň jeden pozeral, druhý so vzduchovkou mieril kade-tade. Policajti ich pohyb zaregistrovali, ale správne usúdili, že nie sú nebezpeční. Mohli ich totiž považovať za atentátnikov a dať súhlas na ich zneškodnenie.

Mladíkov zadržali, až keď boli doma, no po objasnení okolností oboch prepustili, keďže nešlo o trestný čin.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #útok #atentát #streľba #bodyguardi #ochranka #Václav Klaus #ochrankár #Osobný strážca #pištoľ #atentát na Roberta Fica