Stratený v preklade? Orbán zneužíva atentát na Fica vo volebnej kampani

Z levického páchateľa spravil Google prekladač ľavicového a pravicový maďarský premiér sa toho ihneď chytil.

17.05.2024 08:24 , aktualizované: 11:16
Belgicko EÚ Summit Dvojdňový, fico, orbán Foto: ,
Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán sa usmievajú na summite EÚ v Bruseli 22. marca 2024.

Strana Fidesz na čele s predsedom vlády Viktorom Orbánom rozkrúca masívnu kampaň tri týždne pred európskymi a komunálnymi voľbami. A maďarský premiér v nej ihneď aktívne siahol po mimoriadnej udalosti na Slovensku. Tvrdí, že v postrelenom Robertovi Ficovi prišiel o spolubojovníka za mierovú Európu. Hlása to na mítingoch i na sociálnych sieťach.

„Zmenou vlády po slovenských voľbách sa Slovensko vydalo na cestu stúpencov mieru. Pre Maďarsko to bola veľká pomoc. Tento proces teraz zasekli, prestrelili naskrz,“ napísal Orbán na Facebooku a ihneď použil naratív o ľavicovom páchateľovi, ktorý už od stredy šíria v Maďarsku provládne médiá.

„Na slovenského premiéra spáchal atentát ľavicový aktivista. Robert Fico počas najdôležitejších mesiacov vypadol z práce. Veríme v jeho uzdravenie, ale dnes musíme bojovať za mier sami,“ poznamenal maďarský premiér a dodal: „Odteraz s dvojnásobnou silou musíme bojovať osamotení. Európske voľby majú väčší význam ako kedykoľvek predtým. Treba skoncovať s násilím! Musíme ísť 9. júna hlasovať za mier!“

Z V4 zostali podľa Fica dvaja. Napriek tomu s Orbánom nevytvorili suverénny tandem
Video

Orbán označil Juraja Cintulu, ktorý je obvinený z pokusu o vraždu slovenského premiéra, za ľavicového aktivistu napriek upozorneniam nezávislých maďarských spravodajských portálov, že tento prívlastok vo viacerých zahraničných médiách páchateľovi prischol pre chybu v preklade.

Zmätok vyplynul z toho, že zmienku o levickom spisovateľovi Jurajovi Cintulovi webový prekladač Google prekladal ako „ľavicový spisovateľ Juraj Cintula".

„V chybnom preklade, ktorý sme skontrolovali, Google Translate prekladá slovo levický ako ľavicový v maďarčine, angličtine a nemčine,“ napísal spravodajský server 24.hu, ktorý pripomenul, že Cintula šíril protirómske vyhlásenia a podporil extrémistickú polovojenskú organizáciu, čo sa na ľavicového aktivistu vonkoncom nepodobá.

Na rozdiel od Google prekladača konkurenčný DeepL výraz „levický spisovateľ“ prekladá správne.

Šéf PS Šimečka o situácii po atentáte na premiéra Fica
Video

Mimochodom, na to, že Cintula bol v minulosti v kontakte s neofašistickými Slovenskými brancami, medzi prvými ešte v stredu popoludní upozornil maďarský investigatívny novinár Szabolcs Panyi.

V tejto téme Orbán pokračoval aj v piatok. V rozhovore pre štátny rozhlas poznamenal, že tajné služby síce stále pracujú na všetkých okolnostiach atentátu, ale isté je, že "páchateľom bol progresivistický ľavicovo zmýšľajúci stúpenec vojny.“

Orbán, ktorého Fidesz predvlani vyhral parlamentné voľby aj vďaka tomu, že v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu označil maďarskú opozíciu za „vojnových štváčov“, túto taktiku používa znova.

„Kombinácie spájajúce atentát s vojnou nie sú neopodstatnené. Za provojnovými politikmi, za provojnovým postojom vo všeobecnosti stoja veľké sily, od Sorosovho impéria až po zbrojný priemysel, veriteľov, takže veľkí psi a veľké mocenské centrá majú záujem na tom, aby táto vojna pokračovala a dokonca sa rozširovala,“ cituje z piatkového rozhlasového interview Orbána portál Hirado.hu.

Portál týždenníka HVG dáva zneužitie atentátu na Roberta Fica zo strany Fideszu, jeho politikov a propagandistov do súvislosti s problémami, ktoré Orbánovi spôsobuje novozaložené pravicové zoskupenie Tisza bývalého prominenta orbánovského režimu Pétera Magyara. Preferencie strany Tisza totiž prudko stúpajú, kým Fidesz zaznamenáva pokles.

„Uprostred kampane, v ktorej Péter Magyar v podstate prevzal iniciatívu v politickej komunikácii, je stredajší atentát na Roberta Fica pre maďarskú vládu príležitosťou pokúsiť sa obviniť vlastných politických oponentov, aj keď atentátnik podľa svojho profilu a orientácie nemá ideologickú príbuznosť ani s maďarskou ľavicovou opozíciou, ani s tzv. globálnou ľavicou,“ píše HVG.hu.

„Vládna tlač už v stredu začala naznačovať, že vrahom 71-ročného Fica bol ľavičiar, ba čo viac prívrženec, aktivista, sympatizant ,slovenského Momentumu' (Momentum je ľavicovo centristická proeurópska maďarská opozičná strana – pozn. red), strany Progresívne Slovensko, na čo neexistujú žiadne dôkazy. Progresívne Slovensko vo svojom vyhlásení poprelo, že by sa Juraj Cintula niekedy pohyboval v jeho okruhu. Pri minimálnom pátraní bolo možné identifikovať, že nebol ľavičiar, ale silne krajne pravicový, keďže bol sympatizantom neonacistickej, protiutečeneckej organizácie Slovenskí branci (SB), ktorá bola rozpustená v roku 2022. Toto všetko maďarská vládna komunikácia ignorovala a namiesto toho využívala politicky užitočnejšie hľadanie ľavicového vinníka,“ píše HVG.hu.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #voľby do Európskeho parlamentu #eurovoľby 2024 #atentát na Roberta Fica