Izrael v Haagu: Vojna v Gaze je tragická, nejde však o genocídu

Izrael v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu. Reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu.

17.05.2024 16:44
Izrael, Haag Foto: ,
Znak mieru vytvorený z kvetov sa nachádza pred budovou Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu 16. mája 2024. Izrael na pôde MSD uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu.
debata (5)

Právny zástupca Izraela Gilad Noam podanie JAR označil za výsmech dohovoru o genocíde, z ktorého porušenia táto krajina Izrael obviňuje. „Označovať niečo znova a znova za genocídu z toho genocídu neurobí. Opakovanie klamstva z neho pravdu nespraví,“ povedal. „Je tam tragická vojna, nedochádza tam však ku genocíde,“ dodal.

JAR žiada, aby MSD nariadil zastavenie izraelského ťaženia v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Izrael však tvrdí, že táto operácia je dôležitá na zničenie hnutia Hamas.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Izrael si podľa Noama uvedomuje, že v Rafahu je sústredené veľké množstvo civilistov, a tiež si je vedomý úsilia hnutia Hamas využívať tieto osoby ako štíty. Právnik uviedol, že v Rafahu sa neuskutočňuje rozsiahly útok, ale špecifické a obmedzené operácie spojené s opatreniami na evakuáciu a podporu humanitárnych činností.

Piatkové pojednávanie nakrátko prerušili z dôvodu protiizraelského protestu, píše agentúra Reuters. Niekoľko desiatok demonštrantov sa zhromaždilo pred budovou súdu.

Juhoafrická republika vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla „nové a hrozné štádium“. Pripomenula aj masové hroby, mučenie či zámerné bránenie prístupu k humanitárnej pomoci.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok tvrdil, že pozemný útok na Rafah je kľúčovou časťou misie izraelskej armády na zničenie hnutia Hamas a zabránenie útokom tohto hnutia. Militanti vedení Hamasom vlani 7. októbra v Izraeli zabili približne 1200 ľudí a ďalších 240 zajali ako rukojemníkov.

Netanjahu nariadil pokračovanie ofenzívy v Rafahu aj napriek varovaniu zo strany USA i medzinárodného spoločenstva, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo pre civilistov v tejto oblasti.

Izraelský minister obrany Joav Galant vo štvrtok uviedol, že operácia bude pokračovať a v oblasti budú nasadené ďalšie sily.

Lebanon Israel Palestinians Čítajte viac Izrael útočil na oblasti na juhu Libanonu
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #Medzinárodný súdny dvor v Haagu