Fontána di Trevi aj Eiffelova veža. Pozrite si rebríček krajín, kde si treba dať najväčší pozor na vreckárov

Kultúrne pamiatky a turistické atrakcie lákajú nielen návštevníkov, ale aj zlodejov. Zatiaľ čo sa dovolenkári nadchýnajú výhľadom alebo počúvajú výklad sprievodcu, vreckári ich môžu pripraviť o mobil, peňaženku, doklady či kreditnú kartu. Odborníci z britského portálu Quotezone.co.uk, ktorý porovnáva i cestovné poistenie, preto pripravili tzv. Európsky index vreckových krádeží.

18.05.2024 06:00
debata
Najväčší raj majú vreckoví zlodeji pri rímskej... Foto: SITA/AP, Mauro Scrobogna
fontána diTrevi, koronavírus Najväčší raj majú vreckoví zlodeji pri rímskej Fontáne di Trevi.

Desať európskych krajín, kam smeruje najviac britských turistov, zoradili do rebríčka podľa toho, aké im tam hrozí riziko, že ich okradnú. Najhoršie dopadlo; Taliansko, Francúzsko a Španielsko, z lokalít rímska Fontána di Trevi, Eiffelova veža v Paríži či promenáda Las Ramblas v Barcelone.

„Ku krádeži môže prísť hocikde a obľúbené turistické destinácie sú pre zločincov vhodnými miestami, kde sa môžu zamerať na peňaženky dovolenkárov, zatiaľ čo sú zaujatí obhliadkou,“ uviedol na portáli zakladateľ a šéf spoločnosti Quotezone.co.uk Greg Wilson.

Ako s poľutovaním dodal, najnovšia analýza ukázala, že tisíce ľudí sa stali obeťami vreckárov práve vtedy, keď navštívili najlepšie dovolenkové destinácie, aké dnes Európa môže ponúknuť.

„Ikonické atrakcie ako Eiffelovu vežu v Paríži a Fontánu di Trevi v Ríme si vreckoví zlodeji obzvlášť obľúbili, pretože sa tam medzi väčšími davmi ľudí môžu pohybovať nenápadnejšie. Mnoho dovolenkárov si neuvedomuje, že niektoré z najobľúbenejších destinácií britských turistov majú aj jedny z najvyšších podielov vreckových krádeží v Európe,“ vysvetlil Wilson.

Autori analýzy vychádzali z ohlasov a skúseností britských dovolenkárov, preto do rebríčka nezahrnuli domáce lokality v Spojenom kráľovstve.

Mŕtvy v banke Čítajte viac O pôžičku v banke "žiadal" mŕtvy. Podpíš to, strýko! vyzývala ho neter

Základom pre zostavenie spomenutého indexu bolo to, koľko zmienok o vreckových krádežiach sa nachádzalo v on-line recenziách návštevníkov piatich najvyhľadávanejších turistických atrakcií v jednotlivých krajinách.

Najviac ukradnutých osobných vecí uvádzali dovolenkári, ktorí navštívili rímske pamiatky Fontánu di Trevi, Koloseum a Panteón, ale aj Milánsky dóm či Galériu Uffizi vo Florencii.

spánok, posteľ, senior, dôchodca Čítajte viac Dôchodkyňu v jej dome zobudil lupič. Pozvala ho na raňajky a on potom odišiel

Na týchto miestach došlo až k 478 vreckovým krádežiam na milión britských návštevníkov najväčších atrakcií v Taliansku, čo je najvyšší podiel zo všetkých európskych štátov.

Druhou krajinou, do ktorej cestuje najviac britských turistov, je Francúzsko, a to má i druhý najvyšší počet zmienok o vreckových krádežiach – 251 na milión návštevníkov, pričom všetkých päť spomenutých atrakcií leží v Paríži. Okrem Eiffelovej veže ide napríklad o Múzeum d’Orsay, Víťazný oblúk, katedrálu Notre-Dame či Múzeum Louvre.

Hungary Migrant Tunnels Čítajte viac Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

V Španielsku ako raj pre vreckárov vyhodnotili obľúbenú promenádu Las Ramblas v centre Barcelony, dlhú 1,2 kilometra, kde je množstvo stánkov, reštaurácií, barov i pouličných umelcov.

V Nemecku si zase smutné prvenstvo vyslúžila Brandenburská brána v Berlíne a v Holandsku vykričaná štvrť Red Light Distict v Amsterdame s výkladmi, v ktorých stoja prostitútky. Často sa však kradne aj v múzeách Van Gogha či Anny Frankovej.

V Turecku, ktoré sa umiestnilo na siedmom mieste, sa vreckoví zlodeji činia najmä v obľúbenej štvrti Sultanahmet v Istanbule, v Grécku pri aténskej Akropole. Z krajín východnej a strednej Európy Briti najviac navštevujú Poľsko, preto sa do rebríčka dostalo ako jediné z tohto regiónu.

Obsadilo deviate miesto, pričom najhoršou „vreckárskou“ lokalitou je tam námestie Rynek Główny v historickom centre Krakova.

V porovnaní s destináciami v Taliansku či vo Francúzsku však toto miesto pre turistov nepredstavuje veľkého strašiaka. Údajov o krádežiach bolo totiž iba 18 na milión britských turistov. Na poslednom 10. mieste skončilo Írsko.

28153897 154001875315135 6547870074466729984 n Čítajte viac Kolenom ho tlačil k zemi a popritom zavolal políciu: Bývalý zápasník hravo spacifikoval zlodeja s nožom

Wilson na záver turistom pripomenul, aby na cestách v zahraničí zostali ostražití. Ako upozornil, cennosti je lepšie odkladať do trezoru v hoteli a vždy sa treba pohybovať iba s bezpečnou, uzavretou taškou, aby sa zlodeji nedostali k mobilnému telefónu alebo k peňaženke.

Zároveň varoval, že hoci sú dovolenkári aj poistení, môžu im po krádeži odmietnuť uhradiť škodu v prípade, ak osobné veci nechali bez dozoru. Pre vymáhanie náhrady od poisťovne je tiež nevyhnutné ohlásiť krádež na miestnej polícii.

Európske krajiny, kde vreckoví zlodeji okrádajú najviac turistov

Poradie štát lokalita s najväčším podielom vreckových krádeží
1. Taliansko Fontána di Trevi, Rím
2. Francúzsko Eiffelova veža, Paríž
3. Španielsko Las Ramblas, promenáda v Barcelone
4. Nemecko Brandenburská brána, Berlín
5. Holandsko Red Light Distict, Amsterdam
6. Portugalsko Alfama, štvrť Lisabonu
7. Turecko Sultanahmet, štvrť Istanbulu
8. Grécko Akropola, Atény
9. Poľsko Rynek Główny, Krakov
10. Írsko Guinness Storehouse, pivovar v Dubline

Zdroj: Quotezone.co.uk – European Pickpocketing In­dex

Pozn.: Hodnotenie z pohľadu britských turistov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #turisti #rebríček #Európa #cestovný ruch #krádeže #zlodej #turizmus #zlodeji #Fontána di Trevi #vreckár