Gruzínska prezidentka vetovala sporný zákon o zahraničnom vplyve

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podľa tlačových agentúr vetovala kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, proti ktorému v Tbilisi v posledných týždňoch protestovali desaťtisíce Gruzíncov ako proti "ruskému zákonu". Jeho odporcovia ho pokladajú za známku obratu Tbilisi od Európskej únie k Rusku, ktoré okupuje časť gruzínskeho územia. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dosť poslancov, aby veto hlavy štátu prehlasovala.

18.05.2024 17:08
tbilisi, gruzínsko, protest Foto: ,
Proteste proti zákonu o zahraničnom vplyve v Tbilisi.
debata (6)

„Tento zákon je vo svojej podstate a duchu ruský. Je v rozpore s našou ústavou a všetkými európskymi normami, takže predstavuje prekážku na našej európskej ceste,“ vyhlásila.

Gruzínsky parlament schválil v treťom čítaní návrh zákona o zahraničnom vplyve ešte v utorok v pomere 84 k 30.

Gruzínsko, protest, ruský zákon Čítajte viac Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Na základe zákona o tzv. vonkajšom vplyve by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako „organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti“, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.

V reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa začali už začiatkom apríla masové protivládne protesty. Tie viedli k zadržaniu niekoľkých demonštrantov. Návrh zákona kritizujú viaceré medzinárodné organizácie vrátane Európskej únie, NATO, Rady Európy či OSN.

Vládnuca strana návrh obhajuje s tým, že cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Takúto legislatívnu normu sa snažila zaviesť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko